Jan Tomasz Gross w „FT”: Polska chce zafałszować historię Holokaustu - PrawicowyInternet.pl
sobota, 11 lipca, 2020

Jan Tomasz Gross w „FT”: Polska chce zafałszować historię Holokaustu

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Brytyjskie media opisały kontrowersje wokół ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. „Financial Times” przyznał, że stanowisko rządu cieszy się poparciem wyborców, ale Jan Tomasz Gross na łamach tego dziennika oskarżył Polskę o „próbę zafałszowania historii Holokaustu”.

W komentarzu na łamach „FT” Gross, emerytowany wykładowca historii na Uniwersytecie Princeton i autor książki „Sąsiedzi”, twierdzi, że wbrew zapowiedziom rządu dotyczącym walki o „godność i prawdę historyczną ostatecznym celem tego prawa jest zafałszowanie historii Holokaustu”.

Jak zaznaczył, „zgodnie z nowymi przepisami każdy, kto będzie odnosił się do Auschwitz-Birkenau jako polskich obozów śmierci, będzie podlegał grzywnie lub karze więzienia do lat trzech, gdyby jednak było to głównym celem (nowelizacji ustawy – przyp. red.), parlament mógłby po prostu zakazać tego zwrotu, wpisując go w treść ustawy”.

Zdaniem historyka autorzy projektu „użyli znacznie szerszych sformułowań” i „nie było to niedopatrzenie”. Jak zaznaczył, gdyby zdecydowano się na precyzyjne zapisy, „nikt poza Polską nie zwróciłby (na całą sprawę) uwagi”.

– Historyczne dokumenty odnotowują, że obozy zagłady na polskiej ziemi były założone przez Niemców. A na wypadek, gdyby kiedykolwiek było to kwestionowane, minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel napisał na Twitterze, że Niemcy i tylko Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust – „i nikt inny” – zaznaczył Gross.

Jak ocenił, „cel tej ustawy był jednak o wiele bardziej ambitny”, a „polskie władze chcą zdławić wszelką debatę o współudziale Polaków w prześladowaniach żydowskich obywateli, sprawiając, że nielegalne stanie się dyskutowanie o tym »publicznie i wbrew faktom«”.
Gross pisze o „obawach, że w wyniku (przyjęcia) nowego prawa praktycznie każdy Żyd, który przeżył Holokaust w Polsce, może zostać oskarżony”.

– Przeczytałem setki świadectw osób, które ocalały i nie przypominam sobie ani jednego, w którym autor nie opisywałby zdrady, zastraszania lub donosu ze strony polskich obywateli – napisał.

Za: PAP, tvp.info

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,709FaniLubię
18,058ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy