Jan Tomasz Gross w „FT”: Polska chce zafałszować historię Holokaustu

0
1795

Brytyjskie media opisały kontrowersje wokół ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. „Financial Times” przyznał, że stanowisko rządu cieszy się poparciem wyborców, ale Jan Tomasz Gross na łamach tego dziennika oskarżył Polskę o „próbę zafałszowania historii Holokaustu”.

W komentarzu na łamach „FT” Gross, emerytowany wykładowca historii na Uniwersytecie Princeton i autor książki „Sąsiedzi”, twierdzi, że wbrew zapowiedziom rządu dotyczącym walki o „godność i prawdę historyczną ostatecznym celem tego prawa jest zafałszowanie historii Holokaustu”.

Jak zaznaczył, „zgodnie z nowymi przepisami każdy, kto będzie odnosił się do Auschwitz-Birkenau jako polskich obozów śmierci, będzie podlegał grzywnie lub karze więzienia do lat trzech, gdyby jednak było to głównym celem (nowelizacji ustawy – przyp. red.), parlament mógłby po prostu zakazać tego zwrotu, wpisując go w treść ustawy”.

Zdaniem historyka autorzy projektu „użyli znacznie szerszych sformułowań” i „nie było to niedopatrzenie”. Jak zaznaczył, gdyby zdecydowano się na precyzyjne zapisy, „nikt poza Polską nie zwróciłby (na całą sprawę) uwagi”.

– Historyczne dokumenty odnotowują, że obozy zagłady na polskiej ziemi były założone przez Niemców. A na wypadek, gdyby kiedykolwiek było to kwestionowane, minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel napisał na Twitterze, że Niemcy i tylko Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust – „i nikt inny” – zaznaczył Gross.

Jak ocenił, „cel tej ustawy był jednak o wiele bardziej ambitny”, a „polskie władze chcą zdławić wszelką debatę o współudziale Polaków w prześladowaniach żydowskich obywateli, sprawiając, że nielegalne stanie się dyskutowanie o tym »publicznie i wbrew faktom«”.
Gross pisze o „obawach, że w wyniku (przyjęcia) nowego prawa praktycznie każdy Żyd, który przeżył Holokaust w Polsce, może zostać oskarżony”.

– Przeczytałem setki świadectw osób, które ocalały i nie przypominam sobie ani jednego, w którym autor nie opisywałby zdrady, zastraszania lub donosu ze strony polskich obywateli – napisał.

Za: PAP, tvp.info

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here