Posiedzenie nr 6 w dniu 22-12-2015 (2. dzień obrad)

13. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Cichociemnych (druki nr 55 i 99).

Poseł Jarosław Porwich:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Historia naszego kraju i jego najlepszych synów pozostaje ciągle tematem mało rozpowszechnionym, dla niektórych nawet tematem passé i niewartym eksploracji. Postaci wyjątkowe, obdarte z czci i honoru przez sowieckich namiestników i ich spadkobierców (Oklaski), zapomniane czy wręcz wymazane z historii Polski przez PRL-owskich aparatczyków i politruków, stają przed nami ciągle jak wyrzut sumienia. Powracają natomiast dzięki tym z nas, dla których ich poświęcenie i oddanie ojczyźnie godne jest naśladowania.

W walce o wolną Polskę, szarpani przez Sowietów i Niemców, to właśnie tacy Polacy – jak cichociemni – odnajdywali w sobie siłę, by nie tylko przetrwać, ale by niezłomnie walczyć z poświęceniem życia za nasz naród. Czy to w kraju, czy na obczyźnie nie ustawali w wysiłkach, by naszą ojczyznę ocalić.

Cichociemni – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, bo o nich tu mowa – w swym założeniu powołani do walki, stanowili zalążek tego, co w nowoczesnym wojsku nazwalibyśmy siłami dywersyjno-desantowymi. To oni przyjąć mieli na siebie zadanie wsparcia Polski Podziemnej w walce z profesjonalną machiną wojenną wermachtu i jego specjalnych jednostek policyjnych.

Skomplikowane losy cichociemnych, jak m.in. jedynej wśród nich kobiety, Elżbiety Zawackiej, dowodzą heroizmu i determinacji w walce o wolną Polskę. Pamiętać musimy, że część z nich mordowana była w lochach ubeckich. Tych natomiast, których do dziś historia nie rozliczyła i już nie rozliczy, ich oprawców i katów, skazujących ich komunistycznych sędziów i oskarżających prokuratorów PRL-u, nie spotkała niestety zasłużona kara. (Oklaski) Dziś nie jest to już możliwe, lecz prawda, prawda historyczna, musi zwyciężyć. Zwyciężyć nieprawość.

Pamięć o cichociemnych stanowić powinna mocny element wychowania młodych pokoleń Polaków. Żołnierze wyklęci, żołnierze ZWZ, Armii Krajowej, WIN-u, Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierze z lat drugiej konspiracji, działacze opozycji antykomunistycznej więzieni i represjonowani w czasach PRL-u, wreszcie cichociemni zasługują na szczególne miejsce w historii naszej ojczyzny, zasługują na szczególne miejsce w naszych sercach i umysłach. Prawda o ich losach musi pozostać żywa. Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Słowa marszałka Piłsudskiego nie tracą aktualności.

W imieniu Klubu Poselskiego Kukiz’15 rekomenduję ustanowienie roku 2016 Rokiem Cichociemnych – ludzi honoru i olbrzymiej odwagi. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here