w , ,

Kukiz’15 zbiera podpisy pod projektem ustawy ws. ograniczenia immunitetu poselskiego

Lider Kukiz’15 Paweł Kukiz poinformował w sobotę na swoim Twitterze, że zbiera podpisy pod projektem ustawy “uniemożliwiającej chowanie się posła za immunitetem w przypadku karnych zarzutów przeciw niemu”. Poseł zamieścił również projekt tej ustawy.

W sobotę na Twitterze Paweł Kukiz zamieścił projekt zmiany konstytucji. “Zbieramy podpisy pod projektem ustawy uniemożliwiającej chowanie się posła za immunitetem w przypadku karnych zarzutów przeciw niemu. Pomożecie?” – napisał Kukiz.

“Obecnie zbycie mandatu posła staje się gwarancją bezkarności”

W uzasadnieniu projektu napisano, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Konstytucji RP parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu od dnia ogłoszenia wyniku wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu.

“Obecnie zbycie mandatu posła staje się gwarancją bezkarności zwłaszcza w przypadku reelekcji, jeśli bowiem parlamentarzysta zdobędzie mandat i sprawuje go np. przez cztery kadencje – oznacza to, że przez 16 lat, bez zgody Sejmu – nie może być on pociągnięty do odpowiedzialności karnej, co budzi uzasadnione zastrzeżenia natury etycznej” – czytamy.

Jak argumentują wnioskodawcy, nie widzą oni potrzeby, aby poseł, “od którego z racji wykonywanej przez niego misji, należałoby wymagać szczególnego poszanowana prawa, był traktowany w postępowaniu karnym na warunkach znacznie bardziej preferencyjnych niż pozostali obywatele”.

Za: PAP, PolskieRadio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Zbrodnia w Nalibokach – 8 maja 1943 sowieccy partyzanci narodowości żydowskiej wymordowali ponad 130 Polaków! Zbrodnia nierozliczona

Zbigniew Ziobro staje w obronie kierowców. Prokuratura sprawdzi tzw. autostradę Kulczyka. Czy to koniec horrendalnych opłat?