Lamiya Aji Bashar (po lewej) i Nadia Murad (po prawej) odebrały Nagrodę im. Sacharowa, za europarl.europa.eu
w , ,

Jazydki: Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar odebrały Nagrodę im. Sacharowa

Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar odebrały we wtorek, 13 grudnia, Nagrodę im. Sacharowa za 2016 rok. Parlament uhonorował je za zaangażowanie na rzecz ochrony praw mniejszości jazydzkiej w Iraku oraz ofiar przemocy seksualnej tzw. Państwa Islamskiego. „Ponad 3500 kobiet i dzieci jest przetrzymywanych w charakterze niewolników przez ISIS/Daisz. Każdego dnia umierają tysiące razy” – mówiła Lamiya Aji Bashar w trakcie uroczystości.

Lamiya Aji Bashar: “Bojownicy Daesh sprzedali mnie ponad cztery razy”

„Sprzedano mnie cztery razy” – mówiła w pełnym emocji przemówieniu Lamiya Aji Bashar. Kobieta opisała swoje dramatyczne doświadczenia w niewoli w rękach Daisz oraz wypadek, który wydarzył się w trakcie jej ucieczki (z powodu wybuchu miny uległa poparzeniom, jej przyjaciólka zginęła).

Wraz z przyjaciółką i inną 9-letnia dziewczyną Lamiya była gwałcona przez swoich oprawców. „Udało nam się uciec, ale zanim trafiłyśmy w bezpieczne miejsce, moja przyjaciółka Kathrin stanęła na minie, która eksplodowała. Ostatnia rzeczą, którą usłyszałam, był jej krzyk, kiedy umierała. To najgorsza rzecz, jaką usłyszałam w życiu” – mówiła Lamiya.

„Wierzę, że mogę być głosem ofiar. Ta nagroda daje mi wielką siłę do działania i do dlatego podjęłam decyzję, że będę głosem tych, którzy są niesłyszani” – mówiła Lamiya, dodając: „Ponad 3500 kobiet i dzieci jest nadal przetrzymywanych w charakterze niewolników przez ISIS/Daesh. Każdego dnia umierają tysiące razy”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dżihadyści z Państwa Islamskiego chcą wykorzystać 1,5 tys. jazydzkich dzieci do zamachów

Chrońcie jazydzką mniejszość, wzywają laureatki

“Daisz i ekstremiści przyszli 3 sierpnia (3 sierpnia 2014 r. ISIS zaatakowało Kocho, miejscowość w regionie Sindżar, z której pochodzą Nadia i Lamiya, wymordowano wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci wzięto w niewolę – red.), by wymazać istnienie jazydów. Nie ma wątpliwości, że Daisz dopuściło się masowego ludobójstwa. Nie obejmuje ono tylko morderstw, ale i zniewolenie kobiet w systematyczny sposób oraz uprowadzenie dzieci” – mówiła Nadia Murad. „Dziś moja społeczność znajduje się w rozpadzie spowodowanym przez ludobójstwo” – wyjaśniała, wzywając społeczność międzynarodową do ścigania sprawców tego, co Nadia nazywa ludobójstwem.

“Pół miliona jazydów w Iraku to ostatni przedstawiciele tej społeczności na Bliskim Wschodzie” – wyjaśniała Murad, wzywając do ustanowienia stref bezpieczeństwa dla jazydów oraz innych mniejszości. Jako alternatywę wskazała przyjmowanie i przesiedlanie jazydów w Europie. „Patrzymy na Europę jako na symbol ludzkości – dziś Europa to potwierdza. Europa musi pozostać modelem dla świata i modelem współistnienia z ludźmi i kulturami” – podkreślała.

Walka o godność opuszczonych

“Przetrwały niewolę, niewyobrażalne okrucieństwo, następnie uciekły i znalazły się na wygnaniu. Pokonały strach i ból. Ostatecznie znalazły schronienie i ochronę w Europie. Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar występują w obronie godności tych, którzy zostali pozostawieni sami sobie, w obronie sprawiedliwości i przeciwko bezkarności” – mówił przewodniczący Martin Schulz w trakcie ceremonii.

Schulz wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do śledztwa w sprawie zbrodni popełniony przez tzw. Państwo Islamskie i przypomniał, że Europa ma obowiązek ochrony osób prześladowanych. „My, demokratyczna społeczność, żyjąca w dostatniejszych częściach świata, nie oferujemy im pomocy. To wstyd” – mówił Schulz.

W uroczystości w Parlamencie Europejskim wzięli udział także pozostali finaliści: turecki dziennikarz Can Dündar i przywódca Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew. Poza tym w uroczystości wziął udział także młodszy brat Lamiyi, który przebywa w obozie dla uchodźców i mógł wczoraj spotkać się z siostrą po raz pierwszy od 18 miesięcy.

Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar

Nadia Murad (ma 23 lata) i Lamiya Aji Bashar (ma 18 lat) przetrwały niewolę seksualną Państwa Islamskiego, a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania.

Obie pochodzą z Kocho w regionie Sindżar, miejscowości, w której 3 sierpnia 2014 r. tzw. Państwo Islamskie wymordowało wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci wzięto w niewolę. Wszystkie młode kobiety, w tym Nadia Murad, Lamiya Aji Bashar i ich siostry porwano, następnie kilkakrotnie kupowano i sprzedawano oraz wykorzystywano jako niewolnice seksualne.  Oby kobietom udało się uciec – Nadia zbiegła w listopadzie 2014 roku, a Lamiya w kwietniu 2016. Obecnie zamieszkują w Niemczech.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie. Laureat otrzymuje 50 tysięcy euro. W 2015 roku Nagrodę otrzymał saudyjski bloger Raif Badawi.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych (kierowana przez posła Elmara Broka) i Rozwoju (kierowana przez posłankę Lindę McAvan) wybierają trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących decyduje, kto otrzyma nagrodę.

Za: europarl.europa.eu

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Janusz Korwin-Mikke o rocznicy podpisania Traktatu Lizbońskiego

ŚMIESZNO! „Prezydent Tunezji: Nie ma sprzeczności między islamem i demokracją”