Jazydki: Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar odebrały Nagrodę im. Sacharowa - PrawicowyInternet.pl
sobota, 11 lipca, 2020

Jazydki: Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar odebrały Nagrodę im. Sacharowa

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar odebrały we wtorek, 13 grudnia, Nagrodę im. Sacharowa za 2016 rok. Parlament uhonorował je za zaangażowanie na rzecz ochrony praw mniejszości jazydzkiej w Iraku oraz ofiar przemocy seksualnej tzw. Państwa Islamskiego. „Ponad 3500 kobiet i dzieci jest przetrzymywanych w charakterze niewolników przez ISIS/Daisz. Każdego dnia umierają tysiące razy” – mówiła Lamiya Aji Bashar w trakcie uroczystości.

Lamiya Aji Bashar: “Bojownicy Daesh sprzedali mnie ponad cztery razy”

„Sprzedano mnie cztery razy” – mówiła w pełnym emocji przemówieniu Lamiya Aji Bashar. Kobieta opisała swoje dramatyczne doświadczenia w niewoli w rękach Daisz oraz wypadek, który wydarzył się w trakcie jej ucieczki (z powodu wybuchu miny uległa poparzeniom, jej przyjaciólka zginęła).

Wraz z przyjaciółką i inną 9-letnia dziewczyną Lamiya była gwałcona przez swoich oprawców. „Udało nam się uciec, ale zanim trafiłyśmy w bezpieczne miejsce, moja przyjaciółka Kathrin stanęła na minie, która eksplodowała. Ostatnia rzeczą, którą usłyszałam, był jej krzyk, kiedy umierała. To najgorsza rzecz, jaką usłyszałam w życiu” – mówiła Lamiya.

„Wierzę, że mogę być głosem ofiar. Ta nagroda daje mi wielką siłę do działania i do dlatego podjęłam decyzję, że będę głosem tych, którzy są niesłyszani” – mówiła Lamiya, dodając: „Ponad 3500 kobiet i dzieci jest nadal przetrzymywanych w charakterze niewolników przez ISIS/Daesh. Każdego dnia umierają tysiące razy”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dżihadyści z Państwa Islamskiego chcą wykorzystać 1,5 tys. jazydzkich dzieci do zamachów

Chrońcie jazydzką mniejszość, wzywają laureatki

“Daisz i ekstremiści przyszli 3 sierpnia (3 sierpnia 2014 r. ISIS zaatakowało Kocho, miejscowość w regionie Sindżar, z której pochodzą Nadia i Lamiya, wymordowano wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci wzięto w niewolę – red.), by wymazać istnienie jazydów. Nie ma wątpliwości, że Daisz dopuściło się masowego ludobójstwa. Nie obejmuje ono tylko morderstw, ale i zniewolenie kobiet w systematyczny sposób oraz uprowadzenie dzieci” – mówiła Nadia Murad. „Dziś moja społeczność znajduje się w rozpadzie spowodowanym przez ludobójstwo” – wyjaśniała, wzywając społeczność międzynarodową do ścigania sprawców tego, co Nadia nazywa ludobójstwem.

“Pół miliona jazydów w Iraku to ostatni przedstawiciele tej społeczności na Bliskim Wschodzie” – wyjaśniała Murad, wzywając do ustanowienia stref bezpieczeństwa dla jazydów oraz innych mniejszości. Jako alternatywę wskazała przyjmowanie i przesiedlanie jazydów w Europie. „Patrzymy na Europę jako na symbol ludzkości – dziś Europa to potwierdza. Europa musi pozostać modelem dla świata i modelem współistnienia z ludźmi i kulturami” – podkreślała.

Walka o godność opuszczonych

“Przetrwały niewolę, niewyobrażalne okrucieństwo, następnie uciekły i znalazły się na wygnaniu. Pokonały strach i ból. Ostatecznie znalazły schronienie i ochronę w Europie. Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar występują w obronie godności tych, którzy zostali pozostawieni sami sobie, w obronie sprawiedliwości i przeciwko bezkarności” – mówił przewodniczący Martin Schulz w trakcie ceremonii.

Schulz wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do śledztwa w sprawie zbrodni popełniony przez tzw. Państwo Islamskie i przypomniał, że Europa ma obowiązek ochrony osób prześladowanych. „My, demokratyczna społeczność, żyjąca w dostatniejszych częściach świata, nie oferujemy im pomocy. To wstyd” – mówił Schulz.

W uroczystości w Parlamencie Europejskim wzięli udział także pozostali finaliści: turecki dziennikarz Can Dündar i przywódca Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew. Poza tym w uroczystości wziął udział także młodszy brat Lamiyi, który przebywa w obozie dla uchodźców i mógł wczoraj spotkać się z siostrą po raz pierwszy od 18 miesięcy.

Nadia Murad i Lamiya Aji Bashar

Nadia Murad (ma 23 lata) i Lamiya Aji Bashar (ma 18 lat) przetrwały niewolę seksualną Państwa Islamskiego, a następnie stały się rzeczniczkami kobiet dotkniętych przemocą seksualną tego ugrupowania.

Obie pochodzą z Kocho w regionie Sindżar, miejscowości, w której 3 sierpnia 2014 r. tzw. Państwo Islamskie wymordowało wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci wzięto w niewolę. Wszystkie młode kobiety, w tym Nadia Murad, Lamiya Aji Bashar i ich siostry porwano, następnie kilkakrotnie kupowano i sprzedawano oraz wykorzystywano jako niewolnice seksualne.  Oby kobietom udało się uciec – Nadia zbiegła w listopadzie 2014 roku, a Lamiya w kwietniu 2016. Obecnie zamieszkują w Niemczech.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie. Laureat otrzymuje 50 tysięcy euro. W 2015 roku Nagrodę otrzymał saudyjski bloger Raif Badawi.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych (kierowana przez posła Elmara Broka) i Rozwoju (kierowana przez posłankę Lindę McAvan) wybierają trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących decyduje, kto otrzyma nagrodę.

Za: europarl.europa.eu

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
134,716FaniLubię
18,064ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Cała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro opowiedziała się przeciwko aborcji!

1
Projekt "Zatrzymaj Aborcję"  usuwa z polskiego porządku prawnego przesłankę eugeniczną przy dopuszczalności aborcji. Możliwość przerywania ciąży, a precyzyjniej nazywając pozbawiania życia istoty ludzkiej przed...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy