Spotkanie z cyklu “Między swastyką a czerwoną gwiazdą”. O kwestiach spornych w relacjach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej dyskutowali historycy:
* prof. Marek Jan Chodakiewicz (The Institute of World Politics w Waszyngtonie), autor książki “Złote serca czy złote żniwa? Studia nad wojennymi losami Polaków i Żydów”
* dr Adam Leszczyński (Instytut Studiów Politycznych PAN), redaktor “Krytyki Politycznej”, współpracownik „Gazety Wyborczej”.

Spotkanie poprowadził Piotr Zychowicz, historyk i dziennikarz, autor książki “Żydzi’, redaktor naczelny magazynu “Historia Do Rzeczy”.

75 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem zamordowano kilkuset Żydów. Większość z nich została po zamknięciu w stodole spalona żywcem. IPN prowadził w latach 2000-2004 śledztwo, które wykazało, że pogromu dokonała część polskich mieszkańców miasta, ale z niemieckiej inspiracji. Pojawiają się głosy, że zbrodnia ta wymaga ponownego zbadania. Wskazuje się, że nie dokończono ekshumacji ofiar, a na wiele pytań nie udało się odpowiedzieć.
Czy istnieją szanse na wyjaśnienie wszystkich okoliczności zbrodni?

7.12.2016

Zdjęcia : Krzysztof Dzierżanowski

Komentarze:

komentarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here