w ,

Jeżeli Niemcy mają wypłacić Włochom 6,6 mln euro za śmierć 128 cywili, to Polakom powinni wypłacić 309 mld euro

Włoski sąd w Sulmonie (region Abruzji) uznał Niemcy za „sukcesora III Rzeszy” i nakazał rządowi federalnemu w Berlinie wypłatę 6,6 mln euro odszkodowania za masakrę 128 włoskich cywilów, jaką dokonali niemieccy żołnierze w listopadzie 1943 r. w miejscowości Pietransieri. Uśrednione odszkodowanie dla gminy, w której doszło do masakry oraz spadkobierców zamordowanych za jedną ofiarę wyniesie 51,5 tys. euro. Przyjmując tę miarę Niemcy powinni wypłacić Polakom ok. 309 mld euro.

Wyrok włoskiego sądu w Sulmonie nie jest precedensowy. Przypomnijmy, że w 1997 roku grupa czterech obywateli Grecji złożyła do greckiego sądu pozew o odszkodowanie od Niemiec za to, że żołnierze SS wymordowali ich rodziców w trakcie pacyfikacji wioski Distomo, która miała miejsce 10 czerwca 1944 r. Greckie sądy przyznały im łącznie 29 mln euro odszkodowania. W 2000 r. orzeczenie potwierdzające słuszność roszczenia zostało nawet wydane przez grecki Sąd Najwyższy. Z uwagi na fakt, że Niemcy nie kwapili się z wypłatą odszkodowania sprawa trafiła do greckiego komornika, który zajął szereg należących do Niemców nieruchomości zlokalizowanych na terenie Aten (w tym budynek Instytutu Goethego). Dopiero interwencja greckiego ministra sprawiedliwości uchroniła wspomniane nieruchomości przed zlicytowaniem.

ZOBACZ:

Ta konstrukcja w 1937 r. wygrała światową wystawę w Paryżu. Żadne reparacje nie zwrócą nam utraconego potencjału

Wiele wskazuje na to, że w przypadku wyroku sądu w Sulmonie dotyczącego odszkodowania za masakrę 128 włoskich cywilów, sprawa skończy się tak samo. Zgodnie z orzeczeniem sądu Niemcy mają wypłacić 1,6 mln euro gminie Roccaraso (na terenie której doszło do egzekucji) oraz 5 mln euro spadkobiercom ofiar. Problem w tym, że w prawie międzynarodowym istnieje instytucja tzw. immunitetu państwowego, zgodnie z którą żadne państwo nie może podlegać sądom obcego państwa (państwa i jego organy nie mogą być pozywane przed sądy innego państwa, a własność państwa nie może podlegać rewizji, rekwizycji, zajęciu lub egzekucji).

Mając na względzie powyższe z wielkim prawdopodobieństwem należy wskazać, że wyrok z Sulmonie nigdy nie zostanie zrealizowany (tak samo, jak wyrok w sprawie czterech obywateli Grecji).

Inną kwestią jest to, że gdyby Niemcy zaczęły realizować tego typu orzeczenia, to prawdziwa fala roszczeń mogłaby nadejść z Polski. Wszak takich pacyfikacji i masowych morderstw jak z włoskiego Pietransieri czy greckiego Distomo było u nas tysiące. Szacuje się, że w okresie niemieckiej okupacji życie straciło ok. 6 mln obywateli Polski. Gdyby Niemcy miały teraz wypłacić za każdego z nich odszkodowanie takie, jak za jedną ofiarę mordu z Pietransieri, to łączna suma odszkodowania przekroczyłaby 309 mld euro.

Za: niewygodne.info.pl

Pierwsza strona Frankfurter Allgemeine Zeitung: ‚Żadnych reparacji! Polska korzysta z profitów, jakie płyną z integracji europejskiej!’

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Jak czytam takie wypociny, jak przedstawiony tu screen z twittera, to kojarzy mi się to z poziomem rynsztoku, jaki przedstawiali sobą kolaborujący z niemieckim okupantem zdrajcy w czasach wojny. Z tą różnicą, że do tamtych zdrajców podchodzili nieznajomi i zaczynali rozmowę od „W imieniu Polski Rzeczypospolitej podziemnej skazuję cię na śmierć za zdradę ojczyzny.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

„Targowica” – czyli o historii, polityce i tożsamości narodowej

Trzaskowski nie odciął się od dzikiej reprywatyzacji Gronkiewicz-Waltz!