Major Józef Kuraś ps. Ogień. Źródło: commons.wikimedia.org
w , ,

Józef Kuraś był majorem! MON planuje rozwiać wątpliwości dotyczące wojskowego stopnia „Ognia”

22 lutego roku 2017 przypada 70. rocznica śmierci mjr Józefa Kurasia, jednego z najbardziej znanych Żołnierzy Niezłomnych. W związku z tym wydarzeniem w rodzinnej miejscowości „Ognia” – Waksmundzie – odbył się w piątek narciarski I Bieg Szlakami Żołnierzy Niezłomnych. Z kolei na sobotę zaplanowano uroczystość, w trakcie której Ministerstwo Obrony Narodowej planuje raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące stopnia wojskowego Kurasia – donosi serwis wpolityce.pl.

W I Biegu Szlakami Żołnierzy Niezłomnych „Ogień2017” udział wzięło około 100 osób, głównie uczniów lokalnych szkół. Narciarską imprezę zorganizowała Fundacja Pamięć i Wolność kierowana przez bratanka mjr Józefa Kurasia, Żołnierza Wyklętego wciąż otoczonego czarną legendą.

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

W rozmowie z serwisem wpolityce.pl Jan Kuraś przyznał, że nie jest łatwo kultywować pamięć o „Ogniu” na Podhalu. – Nie wiem, z czego to wynika. Ale da się zauważyć trochę niechęci wobec niego. A przecież to człowiek, który dzielnie walczył, dużo zrobił. Ciągle kwestionuje się jego dokonania, ciągle oskarża się o jakichś „bandytyzm”. O rzeczy, które w ogóle nie mają potwierdzenia w faktach historycznych – powiedział bratanek Wyklętego.

Jan Kuraś potwierdził jednocześnie, że na sobotę 18 lutego zaplanowane są dalsze uroczystości upamiętniające „Ognia”. – Tam też zostanie oficjalnie potwierdzony stopień majora Kurasia „Ognia”. To będzie jasny sygnał dla tych wszystkich niedowiarków, którzy wątpili w jego stopień – stwierdził przedstawiciel Fundacji Pamięć i Wolność odnosząc się do pojawiających się niekiedy głosów powątpiewających w oficerski stopień „Ognia”.

Informację potwierdzającą nominację Józefa Kurasia odczytać ma przedstawiciel MON. W trakcie sobotnich uroczystości z wojskową Kompanią Honorową zostanie również odczytany list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wszystko rozpocznie się w sobotę o godzinie 11 w kościele w Waksmundzie, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Żołnierza Niezłomnego.

Za: pch24.pl, źródło: wpolityce.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Kukiz’15, Wolność, Ruch Narodowy – oto czołówka sondażu wyborczego przeprowadzonego na polskich stadionach! Komentarz Roberta Anackiego.

Szokujące szczegóły na temat śmierci Andrzeja Leppera. ,,Po tych zeznaniach ziemia zatrzęsie się na dobre”