w ,

Kompromitacja PO, Nowoczesnej i Schulza. Szydło znakomicie. Korwin zaorał. Debata w europarlamencie.

Przesłuchanie na temat stanu demokracji w Polsce okazało się być kompromitacją dla antypolskich europarlamentarzystów i totalną katastrofą dla PO. Jeśli debata w Strasburgu miała w zamyśle jej organizatorów zaszkodzić rządowi Beaty Szydło, to efekt był dokładnie odwrotny od zamierzonego. Okazało się, że na sali europarlamentu było znacznie więcej pro-polskich europosłów, a wypowiedzi co niektórych eurolewaków i Niemców stały na żenująco niskim poziomie. 

Dodatkowo – spektakularną katastrofę wizerunkową odniosła Platforma Obywatelska, której europosłowie praktycznie nie uczestniczyli w debacie (niepotwierdzone info głosi, że najzwyczajniej w świecie wyszli z sali obrad). To też, po części, przyczyniło się do tego, iż pierwsze skrzypce w antypolskiej retoryce grał kontrowersyjny szef liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt (twierdził, że Polska się „putinizuje”). Jego wypowiedzi, wraz z wypowiedziami innych eurolewaków i przeciwników rządu Beaty Szydło, sprawiły, że przesłuchanie na temat stanu demokracji w Polsce okazało się być kompromitacją dla antypolskich europarlamentarzystów i totalną katastrofą dla PO.

Co więcej – okazało się, że w europarlamencie Polska ma wielu nowych przyjaciół. Peter Mach, europoseł z Czech, nazwał debatę żałosnym spektaklem, a wypowiadając te słowa miał w klapie marynarki kartkę z napisem „Jestem Polakiem”. Aymeric Chauprade, europoseł z Francji, również twierdził z mównicy, że dzisiaj – w obliczu tego żenującego przedstawienia – „Jest Polakiem”. Syed Kamall, brytyjski konserwatysta z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, słusznie zauważył podczas swojego przemówienia, że nikt nie protestował i nie darł w Europie szat, kiedy Sejm poprzedniej kadencji niezgodnie z prawem organizował skok na Trybunał Konstytucyjny. Europoseł z Niemiec – Niemiec Hans-Olaf Henkel – nazwał debatę groteskową i zaproponował Martinowi Schulzowi przeproszenie Beaty Szydło za wcześniejsze oskarżenia.

Wczorajsza debata pokazała, że to nie Polska ma dziś problem z demokracją. To Europa ma problem z kryzysem przywództwa.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Wypowiedzi podczas debaty” playlist_yt=”IS0sg7nawYo, AFAxockz5x8, T4TdFMIigiE, NJ-BRiFHBJw, 0sn6riVeJno, oVy7xVATww, EhhgUsm2RgE, ksjsQD1bbGg, WwPOS_gyGIo” playlist_auto_play=”0″]

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Będą wcześniejsze wybory samorządowe? Jestem na tak! Przegnać PO/PSL z samorządu!

Gela – Skrócona historia Polski