w ,

Koncepcja odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową zaczyna nabierać konkretów! Wystawimy zbrodniarzom rachunek?

Warszawa miała zniknąć z powierzchni ziemi. O takim losie stolicy Polski zdecydowali Niemcy. Rozkaz w 1944 roku wydał Heinrich Himmler, prawa ręka Adolfa Hitlera. Dziś Niemcy twierdzą, że rachunek za zniszczenia został załatwiony. Strona polska mówi o nieuregulowanej kwocie ponad 45 mld dolarów. A to tylko część wojennych odszkodowań należnych Polakom.

Kiedy powołana w 2004 roku przez Lecha Kaczyńskiego komisja szacowała szkody jakie w Warszawie poczynili Niemcy w czasie II wojny światowej, kwotę ustalono na 45,3 miliarda dolarów. Na wyliczeniach się skończyło. Teraz strona polska ma poszukać sposobu na wyrównanie strat.

– Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec – powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Taka analiza ma być gotowa do 11 sierpnia. Biuro miało ją zlecić ekspertom zewnętrznym.

Wśród zadanych prawnikom pytań jest m.in. to, dotyczące zasadności polskich roszczeń odszkodowawczych od Niemiec za straty materialne i osobowe spowodowane agresją niemiecką podczas II wojny światowej. Kolejne dotyczą możliwych trybów postępowania.

Mularczyk chce się też dowiedzieć czy inne kraje, które były poszkodowane przez Niemców w czasie wojny dochodziły roszczeń. Chodzi o to, by zebrać kompletny i profesjonalny materiał na ten temat.

https://youtu.be/doNhWuEeJcc

Jak mówił Mularczyk, sugerowanie że Polska zrzekła się roszczeń jest nie na miejscu, gdyż w tym okresie nie było to suwerenne państwo, a rzekome zrzeczenie dotyczyło nieistniejącego dziś NRD. Co więcej, akt taki nie został zarejestrowany przez ONZ.

Jeszcze w lipcu prezes PiS Jarosław Kaczyński zwracał uwagę, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za szkody wojenne. Jak mówił, na ich odrobienie potrzeba 5 a nawet 7 pokoleń. Jak dodał, Polska nigdy nie zrzekła się tych odszkodowań.

Z kolei Antoni Macierwicz podkreślał, że sprawę roszczeń rozwiązała sowiecka kolonia, zwana PRL, a nie niepodległe państwo polskie. – Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone, tylko mające charakter pewnego aktu publicystyczno-politycznego – mówił na antenie TVP Info.

Zgoła odmiennie sprawę traktuje niemiecki rząd, który potwierdził, że Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową, ale kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważają za ostatecznie uregulowaną.

Powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec – poinformował w środę PAP poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

„Czy w świetle prawa międzynarodowego Rzeczpospolita Polska może domagać się roszczeń odszkodowawczych od Niemiec za straty materialne i osobowe spowodowane agresją niemiecką podczas II wojny światowej? Jeśli odpowiedź na w/w pytanie będzie pozytywna, proszę o wskazanie trybu i formy dochodzenia roszczeń” – brzmi pierwsze z pytań skierowanych 12 lipca do BAS przez Mularczyka.

Polityk zapytał też w piśmie, czy inne kraje, które „zostały dotknięte agresją Niemiec podczas II wojny światowej, dochodziły od tego kraju roszczeń odszkodowawczych za poniesione straty materialne i osobowe”.

„Chcę zebrać wszystkie informacje na ten temat i zastanowić się nad dalszymi krokami w tym temacie. Chcę, aby wszystko było przygotowane profesjonalnie” – tłumaczył w rozmowie z PAP Mularczyk, który dodał, że BAS przygotowanie opinii zlecił ekspertom zewnętrznym.

„Chcę dokonać analizy regulacji, które dotyczą tej sprawy oraz zebrać wszystkie opinie, które dotychczas były robione na temat ewentualnych reparacji wojennych” – dodał.

Jak tłumaczył, co do kwestii ubiegania się przez nasz kraj o odszkodowania były różne interpretacje z uwagi na to, że kiedyś Polska teoretycznie zrzekła się reparacji. „Wówczas nie była jednak państwem suwerennym, a dodatkowo zrzekła się wobec nieistniejącego już NRD. Pytanie więc, jaka jest wartość tych regulacji, szczególnie, że jak podkreślają niektórzy z ekspertów, zrzeczenie się odszkodowania nie zostało zarejestrowane w ONZ” – zaznaczył.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, pch24.pl, tvp.info, onet.pl

Co myślisz?

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
 1. Są rzeczy których nie da się i nie wolno wymazać z pamięci. Bierzmy przykład z Izraela, który na holokałście buduje swoja politykę i nikt nie śmie im tego kwestionować i płacą im za zbrodnie do tej pory.

 2. To oczywiste brednie i mieszanie Polakom w głowach. PRL Bis nie ma ciągłości prawnej z II RP.
  II RP nie skapitulowała, jak również nie skapitulowała III Rzesza wiec jesteśmy nadal w stanie wojny.
  Z prawnego punktu widzenia, ani obecne Niemcy nie mają obowiązku nic płacić, ani PRL Bis nie jest prawnym spadkobiercą tych roszczeń.
  Aby Polska mogła skutecznie dochodzić reparacji, musi zakończyć żywot PRL Bis i przywrócić państwo Polskie. Obecna żydowska kolonia nie jest Polską w świetle prawa międzynarodowego. Bolek Wałęsa przysięgał na konstytucję PRL, a „konstytucja” z 1997 roku jest nielegalna.

  Ta gadzinówka przedstawia Panstwu następujący scenariusz.
  W sąsiednich domach mieszkają pan Polska i pan Niemiec.
  Pan Niemiec spalił stodołę panu Plakowi, skutkiem czego pan Polak sprzedał posiadłość i wyjechał.
  Do domu pana Polska wprowadził się pan PRL i wystąpił z roszczeniem o odszkodowanie do pana Niemca, którego nie zastał, poniważ ten również wyjechał, a dom zajmuje jakaś jego krewna.

  Tym sposobem syjonistyczny internet twierdzi, że pan PRL powinien dostać odszkodowanie od powinowatej pana Niemca.
  Kompletny debilizm.
  Oczywiście nie wykluczam jakiejś szemranej, pozaprawnej ugody, ale to już inna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Współpracownik premiera Węgier: Wizyta prezydenta Trumpa bardzo ważna dla całego regionu. Grupa Wyszehradzka silniejsza niż kiedykolwiek

UWAGA! POLAK trafił przed POLSKI SĄD za antybanderyzm! Reduta Dobrego Imienia wystąpiła w jego obronie.