Kościół w Niemczech chce „kapelanów” dla muzułmanów służących w Bundeswehrze!

0
6157

Według oficjalnych danych w niemieckiej armii służy obecnie około 1500 żołnierzy aktywnie praktykujących islam. Jak dotąd byli pozbawieni „opieki duszpasterskiej”. Wkrótce może się to zmienić, co ciekawe – z poparciem Kościoła katolickiego.

Katolicki wojskowy wikariusz generalny ks. Reinhold Bartmann wypowiedział się otwarcie za stworzeniem posady islamskiego „kapelana” w Bundeswehrze. – Prawo do wolnego i niezakłóconego praktykowania religii w oczywisty sposób obowiązuje względem członków wszystkich wspólnot religijnych – oświadczył Bartmann w artykule na łamach magazynu „Kompass”.

Jak dotąd przy niemieckiej armii działają jedynie duszpasterze z Kościoła katolickiego i wspólnot protestanckich. Jednak w związku z rosnącym udziałem muzułmanów w Bundeswerze, sprawa nabiera wagi i swoje rozwiązanie ma przedstawić wkrótce komisja ds. obrony Bundestagu. O powołanie islamskiego duszpasterza od dawna zabiegają islamskie organizacje w Niemczech. Rząd w Berlinie jest jednak w trudnym położeniu gdyż, ze względu na ich mnogość, nie ma żadnego naprawdę reprezentatywnego i decyzyjnego partnera do rozmowy.

Zdaniem ks. Bartmanna powołana powinna zostać Rada ds. Islamskiego Duszpasterstwa, która składałaby się z przedstawicieli państwa i organizacji muzułmańskich. Rada ta miałaby zorganizować pracę duchownych, którzy opiekowaliby się wierzącymi muzułmanami w armii. Bartmann wskazał, że podobne rady funkcjonują już w niektórych landach Niemiec, zajmując się nauczaniem religii islamskiej w szkołach.

Zdaniem księdza potrzebna jest taka forma islamskiej opieki duszpasterskiej nad żołnierzami, która nie przeczyłaby muzułmańskiej tożsamości, a zarazem byłaby wzorowana na pracy chrześcijańskich kapelanów. Jak dodał, praca ta nie ogranicza się do sprawowania Mszy czy nabożeństw, ale obejmuje też szeroko rozumianą pomoc żołnierzom oraz ich rodzinom.

Za: pch24.pl, źródło: katholisch.de

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here