Kukiz’15: Tradycja OUN-UPA jest nie do zaakceptowania. Po czyjej stronie stanie PiS? - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 25 maja, 2020

Kukiz’15: Tradycja OUN-UPA jest nie do zaakceptowania. Po czyjej stronie stanie PiS?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Posłowie Kukiz’15 od kilku miesięcy na posiedzeniach Prezydium Sejmu próbują włączyć do porządku obrad projekt nowelizacji ustawy o IPN. Proponowane zmiany w nim zawarte umożliwią wszczynanie postępowań karnych za „zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką)”.

Projekt jednoznacznie definiuje zbrodnie ukraińskich nacjonalistów. Są to „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, a w szczególności wobec ludności polskiej”.

Mamy 2 mln Ukraińców w Polsce. Państwo polskie musi jednoznacznie powiedzieć, że gloryfikacja banderyzmu, oprawców Narodu Polskiego, obnoszenie się z symbolami OUN, UPA jest nie do zaakceptowania – powiedział w środę w Sejmie poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Bardzo ostro w sprawie wypowiedział się partyjny kolega Rzymkowskiego, poseł Bartosz Jóźwiak, zarzucający marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu i wicemarszałkowi Ryszardowi Terleckiemu nonszalancję.

Po czyjej stronie panowie marszałkowie stoicie? Po stronie OUN-UPA czy po stronie polskich ofiar zbrodni tych organizacji? – pytał Jóźwiak.

Nie jest to jedyna sprawa dotycząca relacji polsko-ukraińskich poruszona przez posłów klubu Kukiz’15. Poseł Rzymkowski poinformował, że jego ugrupowanie przygotowało również projekt uchwały dotyczącej uczczenia przez Sejm 150. rocznicy urodzin kapłana greckokatolickiego błogosławionego Grzegorza Chomyszyna – „orędownika pojednania polsko-ukraińskiego oraz wielkiego przeciwnika nacjonalizmu ukraińskiego”.

– Składamy projekt uchwały i liczymy, że wszystkie ugrupowania polityczne poprą ten nasz projekt, bo to jest właściwy kierunek tworzenia relacji między Polską i Ukrainą – na gruncie prawdy, pojednania i wzajemnego szacunku – podkreślał Rzymkowski.

Posłowie Kukiz’15 przypomnieli również o działaniach pionu śledczego IPN w Lublinie. Jego przedstawiciele wystąpili do USA o ekstradycję Michaela K., obywatela amerykańskiego pochodzenia ukraińskiego, podejrzanego o zamordowanie 44 osób, w tym dzieci w dwóch wsiach na terenach polskich kresów w 1944 roku.

Zdaniem posła Jóźwiaka w końcu pojawiła się szansa na to, że „ten 97-letni dziś zbrodniarz nie uniknie odpowiedzialności i sprawiedliwość wobec ofiar zostanie przez polskie państwo oddana”.

Za: pch24.pl, źródło: naszdziennik.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,248FaniLubię
17,844ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy