w ,

LITWA DYSKRYMINUJE POLAKÓW. 2 maja kazali Polakom zdejmować flagi wywieszone na zewnątrz domów i mieszkań!

2 maja rozsiani po całym świecie Polacy obchodzą swoje święto – Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem w Wilnie litewska policja każe Polakom zdejmować flagi wywieszone na zewnątrz domów i mieszkań.

Jak informuje prowadzony przez Polaków na Litwie portal L24.lt 2 maja litewska policja widząc wywieszoną w Wilnie polską flagę, odwiedza jej właściciela i nakazuje, pod groźbą wysokiej grzywny, zdjąć flagę.

– Szanowni Rodacy, niecałe 15 minut temu do domu przyjechała policja (6. dzielnicowy komisariat m. Wilna) i kazała mi zdjąć flagę polską zawieszoną dzisiaj rano na balkonie. Argumenty, że jest święto Polski, nie pomogły. Tak to się okazuje, że flaga RP jest flagą wrogiego państwa – mówi Lilia Kiejzik, dyrektor Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. Do stowarzyszeń zrzeszających Polaków na Litwie dociera coraz więcej informacji o podobnych interwencjach policji.

Tymczasem na Wileńszczyźnie trwa akcja „Wywieś polską flagę w polskie święta”, prowadzona przez środowiska młodych Polaków na Litwie m.in. Ruch Młodzieży Polskiej. Najbardziej intensywna jest ona na ziemi solecznickiej, gdzie Polacy stanowią prawie 80 procent. – To nasze święto. Mamy pełne prawo wywieszenia polskich flag – mówi jeden z organizatorów akcji, który nie ujawnia nazwiska z obawy przed szykanami.

W niedzielę poprzedzającą Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja w Jaszunach i Solecznikach przedstawiciele Ruchu Młodzieży Polskiej sprzedawali polskie flagi za symboliczne 1 euro. Apelowali, aby je wywiesić 2 i 3 maja. Flagi dotarły do rejonu solecznickiego od zaprzyjaźnionych organizacji z Polski. Pieniądze ze sprzedaży młodzież zamierza przeznaczyć na organizację kolejnych akcji społecznych. Niedzielna akcja w Jaszunach i Solecznikach spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Policyjne akcje zdejmowania polskich flag w Wilnie to nie jedyne niepokojące działania prowadzone przez litewskie służby oraz władze miasta. W przededniu Święta Konstytucji 3 Maja władze stołeczne na czele z merem Remigijusem Simasiusem wydały zakaz parkowania autokarów w pobliżu cmentarza na Rossie, gdzie było to dozwolone przez wiele poprzednich lat.

W Polsce dzień ten jest wolnym od pracy. Długi majowy weekend jest dla wielu Polaków świetną okazją do zwiedzenia Wilna, dlatego ruch turystyczny jest w tym okresie szczególnie wzmożony. Niepokojące było również zbezczeszczenie Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rossie, co miało miejsce kilka dni temu. Napisy już usunięto.

Za: pch24.pl, źródła – L24.lt, Kresy24.pl, kurierwilenski.lt

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Sprawa znieważenie znaku Polski Walczącej tym razem przed kieleckim sądem

Konstytucję 3 Maja uchwalono wbrew woli ówczesnej „opozycji”, która natychmiast zaczęła błagać zagranicę o interwencję. Historia lubi się powtarzać…