LITWA DYSKRYMINUJE POLAKÓW. 2 maja kazali Polakom zdejmować flagi wywieszone na zewnątrz domów i mieszkań! - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 1 czerwca, 2020

LITWA DYSKRYMINUJE POLAKÓW. 2 maja kazali Polakom zdejmować flagi wywieszone na zewnątrz domów i mieszkań!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

2 maja rozsiani po całym świecie Polacy obchodzą swoje święto – Dzień Polonii i Polaków za Granicą, a także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem w Wilnie litewska policja każe Polakom zdejmować flagi wywieszone na zewnątrz domów i mieszkań.

Jak informuje prowadzony przez Polaków na Litwie portal L24.lt 2 maja litewska policja widząc wywieszoną w Wilnie polską flagę, odwiedza jej właściciela i nakazuje, pod groźbą wysokiej grzywny, zdjąć flagę.

– Szanowni Rodacy, niecałe 15 minut temu do domu przyjechała policja (6. dzielnicowy komisariat m. Wilna) i kazała mi zdjąć flagę polską zawieszoną dzisiaj rano na balkonie. Argumenty, że jest święto Polski, nie pomogły. Tak to się okazuje, że flaga RP jest flagą wrogiego państwa – mówi Lilia Kiejzik, dyrektor Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie. Do stowarzyszeń zrzeszających Polaków na Litwie dociera coraz więcej informacji o podobnych interwencjach policji.

Tymczasem na Wileńszczyźnie trwa akcja „Wywieś polską flagę w polskie święta”, prowadzona przez środowiska młodych Polaków na Litwie m.in. Ruch Młodzieży Polskiej. Najbardziej intensywna jest ona na ziemi solecznickiej, gdzie Polacy stanowią prawie 80 procent. – To nasze święto. Mamy pełne prawo wywieszenia polskich flag – mówi jeden z organizatorów akcji, który nie ujawnia nazwiska z obawy przed szykanami.

W niedzielę poprzedzającą Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja w Jaszunach i Solecznikach przedstawiciele Ruchu Młodzieży Polskiej sprzedawali polskie flagi za symboliczne 1 euro. Apelowali, aby je wywiesić 2 i 3 maja. Flagi dotarły do rejonu solecznickiego od zaprzyjaźnionych organizacji z Polski. Pieniądze ze sprzedaży młodzież zamierza przeznaczyć na organizację kolejnych akcji społecznych. Niedzielna akcja w Jaszunach i Solecznikach spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Policyjne akcje zdejmowania polskich flag w Wilnie to nie jedyne niepokojące działania prowadzone przez litewskie służby oraz władze miasta. W przededniu Święta Konstytucji 3 Maja władze stołeczne na czele z merem Remigijusem Simasiusem wydały zakaz parkowania autokarów w pobliżu cmentarza na Rossie, gdzie było to dozwolone przez wiele poprzednich lat.

W Polsce dzień ten jest wolnym od pracy. Długi majowy weekend jest dla wielu Polaków świetną okazją do zwiedzenia Wilna, dlatego ruch turystyczny jest w tym okresie szczególnie wzmożony. Niepokojące było również zbezczeszczenie Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rossie, co miało miejsce kilka dni temu. Napisy już usunięto.

Za: pch24.pl, źródła – L24.lt, Kresy24.pl, kurierwilenski.lt

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,170FaniLubię
17,896ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy