w ,

Litwa murem za Polską! Tamtejszy sejm potępił zakłamywanie historii przez Rosję.

Sejm Litwy podjął uchwałę, potępiającą prowadzoną przez Rosję politykę rewizjonizmu historycznego i rozpowszechniania dezinformacji; wyraził poparcie dla Polski, którą – jak zauważył – Rosja obarcza winą za rozpętanie II wojny światowej. 

„Ta rezolucja jest też wyrazem solidarności z Polską, którą władze Rosji obarczają winą za rozpętanie II wojny światowej – powiedział Linkeviczius, prezentując projekt w parlamencie. Zaznaczył, że „w naszym przekonaniu jednym z powodów rozpętania wojny było podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow i jego tajnych protokołów, które podzieliły Europę” – powiedział Linas Linkeviczius, minister spraw zagranicznych Litwy.

Litewski Sejm w swojej uchwale zaznacza, że „szanuje pamięć o tych, którzy walczyli z nazizmem”, ale też „potępia Rosję za to, że kłamliwie neguje rolę Związku Radzieckiego w rozpoczęciu wojny i podważa zbrodnie radzieckie dokonane w Europie Środkowej i Wschodniej po wojnie”.

Uchwała została przyjęta jednomyślnie z poparciem 97 posłów w 141-osobowym Sejmie. Poza wyraźnym wskazaniem, na odpowiedzialność ZSRR za wywołanie wojny i popełnione zbrodnie, uchwała wzywa Parlament Europejski oraz parlamenty Europy Środkowej i Zachodniej wraz z społecznością międzynarodową do solidarnego przeciwstawienia się dezinformacyjnym działaniom Rosji.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Koronawirus zabił Michaela Yuna, radnego Jersey City, który bronił Pomnika Katyńskiego

To wideo z 2013 robi furorę! Platforma Obywatelska proponuje WSZYSTKIM obywatelom głosowanie korespondencyjne