Mieszkańcy Namibii pozywają Niemcy za pierwsze ludobójstwo XX wieku!

0
24536

Przedstawiciele ludności Herero oraz Nama/Namaqua(podgrupa Hotentotów) złożyli w Nowym Jorku pozew o odszkodowania za ludobójstwo jakiego Cesarstwo Niemieckie dopuściło się na tych dwóch grupach jeszcze przed I wojną światowej w okresie niemieckich kolonii w Afryce.

Hererowie protektorat niemiecki przyjęli pod koniec XIX wieku, w następstwie niemieckich rządów podnosząc w 1904 bunt pod wodzą Samuela Maharero i odnosząc początkowo znaczne sukcesy. Po przybyciu oddziałów z metropolii dowodzonych przez Lothara von Trotha, powstanie zostało brutalnie stłumione, a Hererowie poddani celowej eksterminacji która pochłonęła 80% tego afrykańskiego narodu. Ogółem planowe niemieckie działania z lat 1904-08 doprowadziły do śmierci ponad połowy z 200tys mieszkańców Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej.

Ludobójstwo Hererów przez historyków jest uważane za preludium i poligon holocaustu z takimi rozwiązaniami jak obozy zagłady (Shark Island) i pseudonaukowe eksperymenty na ludziach. W 1985 roku komisja ONZ potwierdziła eksterminacyjny charakter działań niemieckich i określiła je pierwszym ludobójstwem XX wieku. Za: narodowcy.net

Komentarze:

komentarzy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here