Za: facebook.com
w ,

Mobilna strzelnica w każdym powiecie. Genialny pomysł posła Kukiz’15!

Wczoraj wieczorem, kiedy sala sejmowa była już praktycznie opustoszała, Norbert Kaczmarczyk, jeden z najmłodszych (ale w moim odczuciu bardzo kompetentny) poseł wygłosił oświadczenie dotyczące propozycji budowy strzelnicy w każdym powiecie. Moim zdaniem inicjatywa świetna i zdecydowanie potrzebna!

„Obrona terytorialna jest bardzo ważnym aspektem w zakresie bezpieczeństwa naszego kraju. To właśnie jednostki tego typu odegrałyby największą rolę w obliczu konfliktu zbrojnego i mogłyby przejść szybko do działań nieregularnych. O sile naszych żołnierzy świadczą działania polskich partyzantów w czasie II wojny światowej. W koncepcji obrony kraju jednostka OT, w sile kompanii, a później batalionu, ma powstać w każdym powiecie. Coraz liczniejsze są także klasy mundurowe w szkołach czy jednostki strzeleckie.” powiedział Norbert Kaczmarczyk.

PRZECZYTAJ: Broń czarnoprochowa. Czy jest legalna? Ile kosztuje? Jak strzela?

„Wszystkie te organizacje wychowują i przygotowują młodzież, ale nie tylko młodzież, do obrony kraju. W obliczu rosnących zagrożeń, takich jak konflikt na Ukrainie czy zagrożenie terrorystyczne, Polacy powinni umieć posługiwać się bronią. To właśnie miało bardzo duże znaczenie w trakcie II wojny światowej, znacznie większy odsetek ludności umiał posługiwać się bronią. Jednak przygotowanie do obsługi broni powinno odbywać się w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach.” – kontynuował swoją wypowiedź. Pamiętam opowieści o edukacji w II RP jednego z Sybiraków, z którym w liceum przeprowadzałem wywiad, stwierdził, że wówczas szkoła wpajała nie tylko wiedzę ale również patriotyzm i naukę codziennych czynności, takich jak obsługa broni czy chociażby szycie. Dzisiaj tego nie ma.

„Koszt budowy strzelnicy jest bardzo duży. Istnieje jednak inne rozwiązanie. Zakłady Mechaniczne w Tarnowie produkują strzelnice kontenerowe. Są to nowoczesne i profesjonalne rozwiązania, z których korzystają m.in. wojska specjalne. Jest to strzelnica mobilna, umożliwia więc szkolenie w danym rejonie, a przy tym jest tańsza niż budowa strzelnicy. Koszt takiej strzelnicy to ok. 700 tys. zł. W Polsce mamy 314 powiatów, koszt budowy strzelnicy w każdym z nich to 219 800 tys. zł. W rozłożeniu na 5 lat to jest suma ok. 44 mln zł rocznie. Jest to suma, która stanowi budżet chociażby niewielkiej gminy Proszowice, a w skali wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej to ok. 1,2% wydatków zaplanowanych na 2016 r.”

„W skali całego kraju to nie jest ogromna suma, w zamian za to poprawiona zostanie świadomość obywateli, lepsze będą ich umiejętności posługiwania się bronią, a co za tym idzie zdolność do obrony i bezpieczeństwo Polski. Jest to także ogromna szansa dla Zakładów Mechanicznych w Tarnowie i Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która powinna dostarczać rozwiązania i uzbrojenie dla obrony terytorialnej. Dziękuję bardzo.”

Pomysł ten w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej forsował reżyser Grzegorz Braun, jest on również popierany przez wielu posłów Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz’15. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

W Parlamencie Europejskim o sytuacji Tatarów Krymskich

Ukraina. Banderowcy rozpędzili wiec komunistów. Zobacz wideo z zajścia!