Nacjonalizacja rusza pełną parą. Po bankach czas na energetykę! - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 1 czerwca, 2020

Nacjonalizacja rusza pełną parą. Po bankach czas na energetykę!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Polskie spółki energetyczne Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika doszły do porozumienia z  koncernem EDF w sprawie zakupu jego polskich aktywów. Francuska firma jest właścicielem m.in. elektrociepłowni Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz Elektrowni w Rybniku.

Koncern EDF posiada 10 proc. udziałów w rynku energii elektrycznej i 15 proc. udziałów w rynku ciepła sieciowego w Polsce. Ze względu na posiadane aktywa została ona w ubiegłym roku wpisana na listę spółek strategicznych. Ta decyzja podjęta przez Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, uniemożliwiła Francuzom podział korporacji na dwie części a co za tym idzie – sprzedaż posiadanego majątku zagranicznym inwestorom.

Zakupem Elektrowni Rybnik byli zainteresowani przedstawiciele czeskiej firmy EPH. Kilka spółek ciepłowniczych przykuło uwagę australijskiego holdingu IFM Investors. Działania ministra Tchórzewskiego skutecznie uniemożliwiły jednak kontynuację rozpoczętych negocjacji między przedstawicielami EDF i potencjalnymi kontrahentami.

W pierwszej chwili Francuzi złożyli odwołanie od decyzji ministra. Zapowiedzieli również skierowanie sprawy do odpowiednich instytucji międzynarodowych. Ostatecznie jednak nie kontynuowali tych działań, tylko rozpoczęli negocjacje z polskimi spółkami energetycznymi.

Podpisanie porozumienia stanowi pierwszy krok w procesie nacjonalizacji kolejnych sektorów gospodarki w Polsce. W ubiegłym roku byliśmy świadkami odkupieniem Banku Pekao od włoskiego UniCredit. Czy jesteśmy świadkami początku „procesu repolonizacji” sektora energetycznego?

Za: pch24.pl, źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,175FaniLubię
17,893ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy