w

NAJGORZEJ! Nowy sekretarz generalny ONZ to były szef socjalistycznej międzynarodówki!

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała kandydaturę Antonio Guterresa jako nowego sekretarza generalnego. Były premier Portugalii, a zarazem były szef socjalistycznej międzynarodówki, otrzymał poparcie wszystkich 15 członków Rady Bezpieczeństwa. Nową posadę obejmie z początkiem przyszłego roku i zastąpi odchodzącego Ban Ki Moona. Nowy sekretarz zdążył już zapowiedzieć, że jego zastępcą zostanie kobieta. Dla Guterresa bowiem niezwykle ważnym jest „ustanowienie parytetu płci”.

Jak informuje agencja Associated Press, Antonio Guterres mówi o sobie, że chce być kimś kto tworzy warunki do konsensusu, a także buduje mosty między narodami. Zatwierdzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ kandydatury byłego premiera Portugalii nie powoduje automatycznego objęcia przez niego nowej funkcji. Formalności dopełni Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ostatecznie mianuje go jako nowego sekretarza generalnego.

– Uważam, że żyjemy w świecie, gdzie mnożą się nowe konflikty i niezmiernie trudno jest je rozwiązywać. Mamy do czynienia z widocznym brakiem zdolności wspólnoty międzynarodowej do przeciwdziałania i rozwiązywania konfliktów – podkreślił Antonio Guterres.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: ONZ ingeruje w nauczanie wiary katolickiej. Co z wolnością?

W latach 1999 – 2005 Antonio Guterres pełnił funkcję przewodniczącego Socjalistycznej Międzynarodówki. Dwukrotnie sprawował także rolę premiera Portugalii. Podczas jego drugiej kadencji, spowolnienie rozwoju gospodarki, a także inne problemy zmusiły go do rezygnacji i przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych. Jego następcą został Jose Manuel Barroso, którego przeszłość także wiązała się z przynależnością do międzynarodowych organizacji socjalistycznych.

Warto również dodać, że Guterres pełnił w ostatnim dziesięcioleciu funkcję wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców.

Źródło: onet.pl, PCh24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Jadwiga Wiśniewska ZAORAŁA Parlament Europejski! “Chcecie dyskutować o ustawie, której nie ma!”

UWAGA! PiS wraz z PO przegłosowały uchwałę ws. CETA!!!