w

Niemcy docenili swojego! Rzepliński z honorowym tytułem niemieckiej uczelni. „Za niezłomną obronę rządów prawa”

Wreszcie Andrzej Rzepliński został doceniony przez Niemców, z którymi ramięw ramię walczy z polskim rządem! Dziś prezes Trybunału Konstytucyjnego odebrał doktorat honoris causa przyznany mu przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Osnabrück. „Cieszymy się, że są takie osoby jak prof. Rzepliński, które niezłomnie występują w obronie rządów prawa” – stwierdził dziekan wydziału. 

Te honory z pewnością należały się Andrzejowi Rzeplińskiemu jak nikomu innemu. Może tylko Mateusz Kijowski i Ryszard Petru walczyli ostatnio z polskim rządem równie zaciekle co niemieccy politycy i media. Od dziś prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest doktorem honoris causa niemieckiego uniwersytetu w Osnabrück!

W uzasadnieniu Niemcy nie pozostawiają wątpliwości, dlaczego nagrodzili Andrzeja Rzeplińskiego:

Polski Trybunał Konstytucyjny oraz jego prezes Andrzej Rzepliński znajdują się obecnie w centrum walki o władzę w Polsce. […] W porządku demokratycznym, opartym o zasadę państwa prawa, który zasadza się na ochronie praw człowieka, niezależne sądownictwo stanowi element niezastępowalny. Tylko sędziowie, którzy mogą wykonywać swój urząd w sposób niezależny oraz bezstronny, są w stanie zapewnić związanie każdej władzy państwowej przepisami prawa […] Przestrzeganie prawa oraz szacunek dla sądów, które powołane zostały do jego wiążącej wykładni oraz stosowania, nie jest wcale oczywistością. Dlatego cieszymy się, że są takie osoby jak prof. Rzepliński, które niezłomnie występują w obronie rządów prawa.

Laudator prof. Ipsen wskazał ponadto:

Honorujemy prof. Rzeplińskiego nie tylko jako znakomitego uczonego oraz naukowego prekursora zasad państwa prawa, ale również jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego Rzeczpospolitej Polskiej, pod którego rządami zapadło wiele istotnych orzeczeń, oraz który z pełną determinacją bronił się i broni się nadal przed próbami zmiany pozycji prawnej Trybunału Konstytucyjnego przyznanej mu przez Konstytucję. Uhonorowanie Prezesa stanowi zarazem uhonorowanie całego Trybunału Konstytucyjnego, który 28 maja obchodził 30-lecie swego powstania.

Za: niezalezna.pl

https://www.youtube.com/watch?v=N41MXEkiyPo

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Ukraińska swołocz grozi nam rzezią wołyńską! Tuż przed meczem na Euro 2016!

Dżihadyści z ISIS chcą wysadzić egipskie piramidy!