w ,

Niemcy nie życzą sobie rozwoju naszego kraju? Rośnie opór niemieckich władz, mediów i ekologów wobec polskich inwestycji realizowanych w… Polsce!

W Gubinie, na południu graniczącego z Niemcami województwa lubuskiego, miała powstać elektrownia węglowa wraz z okalająca ją odkrywkową kopalnią węgla brunatnego. Miała, bowiem przedstawiciele niemieckich gmin przygranicznych oraz Greenpeace złożyli protesty, które przyczyniły się do wstrzymania realizacji tej inwestycji. Co ciekawe – naszym zachodnim sąsiadom nie przeszkadzało to, że w oddalonej od Gubina o 20 km niemieckiej miejscowości Janschwalde, działa olbrzymia siłownia na węgiel brunatny wydobywany z okolicznych kopalni odkrywkowych…

Polska Grupa Energetyczna (PGE) w 2014 roku ogłosiła, że w okolicach Gubina (woj. lubuskie) zamierza wybudować odkrywkową kopalnię węgla brunatnego oraz nowoczesną elektrownię opalaną wydobywanym w tej kopalni węglem. Ówczesny premier Donald Tusk stwierdził nawet, że inwestycja PGE w Gubinie jest elementem strategii bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Niemal natychmiast po ogłoszeniu planów budowy kopalni i elektrowni zaczęły się protesty organizacji ekologicznych. Wkrótce przyłączyły się do nich przedstawiciele niemieckich gmin przygranicznych. Protesty te okazały się być na tyle skuteczne, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie zawiesiła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej kopalni. Realizacja całego projektu stanęła pod znakiem zapytania.

Co ciekawe – ekologom oraz naszym zachodnim sąsiadom nie przeszkadzało, że w oddalonej od Gubina o około 20 kilometrów niemieckiej miejscowości Janschwalde, tuż przy granicy z Polską, funkcjonuje jedna z największych na świecie siłowni węglowych, która opalana jest węglem brunatnym wydobywanym z okalających ją kopalni odkrywkowych.

Podobnych przykładów destrukcyjnego ingerowania niemieckich władz lokalnych, mediów i ekologów w polskie inwestycje realizowane na terytorium Polski jest niestety znacznie więcej. Wystarczy wymienić ostatnie obiekcje naszych zachodnich sąsiadów wobec planów rozbudowy terminala zbożowego w Świnoujściu (mógłby realnie konkurować z podobnymi terminalami zlokalizowanymi w Rostocku, Wismarze czy Lubece) lub uregulowania Odry tak, by mogła być wykorzystana do towarowego transportu rzecznego (realna konkurencja dla niemieckiej drogi żeglugowej na Łabie). W każdym z tych przypadków polskie inwestycje mogłyby zagrozić niemieckim interesom…

https://www.youtube.com/watch?v=41Lzv_xXr4g

Za: niewygodne.info.pl

6 komentarzy

Dodaj odpowiedź
  1. A to nie bylo tak, ze to lokalni mieszkancy wypowiedzieli sie przeciwko budowie elektrownii, a poza tym to w ogole inwestor przedlozyl niepelna dokumentacje do inwestycji?

  2. Kurwa wyjsc jak Wielka Bytania z tej jebanej uni hahahhah to jest kurwa smieszne zeby kurwa pomyslec w tem sposob nie udalo sie za hitlera przejac Polski to moze zalorzymy unie i bedziemy pocichu nia rzadzic hahahhahh przypadek ze szwaby chcieli kupic nasze lasy? Jeszcze jak Tuska dopuszcza do wladzy to bedzie tak ze bedziemy po niemiecku gadac na naszych ziemiach

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Za poprzedniej władzy sprawę korupcji w Sądzie Najwyższym zmieciono pod dywan. Teraz śledztwo rusza od nowa. Czy przestępcy w końcu trafią do paki?

Niemcy chcą zwiększenia liczby lekcji religii w szkołach publicznych. Lekcji islamu – dodajmy!