w , ,

Niemcy od przyszłego roku będą szkolić oficerów saudyjskich. Broń już sprzedają!

Tylko w ubiegłym roku Niemcy sprzedały krajom spoza UE i NATO blisko 60 proc. z eksportowanej broni o wartości blisko 8 mld euro. Znaczna część trafiła do Arabii Saudyjskiej i Kataru, które wspierają IS. Od przyszłego roku Berlin będzie szkolił oficerów saudyjskich.

Niemiecka minister obrony, Ursula von der Leyen ustaliła podczas ostatniej wizyty w Arabii Saudyjskiej, że oba kraje postarają się jeszcze bardziej wzmocnić „doskonałe stosunki dwustronne”.

Ma to być osiągnięte poprzez organizację serii szkoleń dla saudyjskich oficerów. Minister Leyen podpisała umowę z zastępcą księcia Mohammeda bin Salmana.

Ambasada niemiecka w Arabii Saudyjskiej potwierdziła, że począwszy od przyszłego roku niemiecka Akademia Dowódców będzie gościć młodych oficerów i pracowników wojska z Arabii. Ambasador Dieter Haller zaznaczył, że „okres wzmożonej wymiany” między dwoma państwami trwa.

Niemcy w zeszłym i bieżącym roku – jak podaje agencja DPA – sprzedali Saudom łodzie patrolowe, pojazdy terenowe, urządzenia do tankowania paliwa, drony i części do samolotów bojowych oraz pojazdów opancerzonych. W tej chwili Arabia Saudyjska jest trzecim na świecie krajem, który najwięcej wydaje na obronę.

Ostatnia  wizyta minister Leyen, podczas której finalizowano transakcję szkoleniową dla saudyjskich oficerów, wywołała ostrą krytykę ze strony niemieckiej lewicy.

Ekspert ds. obrony Alexander Neu przypomniał władzom w Berlinie, że w kraju arabskim wciąż się odbywają publiczne egzekucje (47 osób stracono w tym roku), a ponadto Saudyjczycy wspierają islamistów i dżihad. Odpowiadają w dużym stopniu ze destabilizację na Bliskim Wschodzie.

Wicekanclerz Sigmar Gabriel, szef SPD w styczniu zapowiadał, że Berlin dokona przeglądu wywozu uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej.

Von der Leyen zapewniła w czwartek, że podczas swojej wizyty nie spotkała się z prośbami dot. zwiększenia sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej. – Nie ma obecnie jasności między naszymi dwoma krajami na temat eksportu broni ofensywnej. I to jest dobre, bo nie istnieją żadne fałszywe oczekiwania – powiedziała.

Arabia Saudyjska została potępiona przez wiele organizacji pozarządowych za masowe łamanie praw człowieka i wyjątkowo ostre bombardowania Jemenu, w którym toczą się walki z wspieranymi przez Iran rebeliantami Huthi.

Za: pch24.pl, źródło: thelocal.de., almanar.cob.lb., AS

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Wojna z choinką, Świętym Mikołajem i jasełkami czyli Boże Narodzenie w Zachodniej Europie

,,Szwecja musi przyjąć więcej imigrantów” – alarmuje Mikael Sjöberg, generalny dyrektor szwedzkiej Inspekcji Pracy.