Niemcy powinni zapłacić za szkody wojenne. Większość Polaków uznaje, że sprawa nie jest zakończona

1
5731

Niemal 70 proc. Polaków uważa, że Niemcy powinni zapłacić za szkody jakie wyrządzili w czasie II wojny światowej. Podobna liczba ankietowanych uznała, że odszkodowania powinny też objąć rodziny, które utraciły bliskich w wyniku działań Niemców.

Z sondażu Ipsos przeprowadzonego dla „Wiadomości” wynika, że 63 proc. Polaków uważa, że najwyższy już czas, by Niemcy wypłacili Polsce odszkodowania za straty z czasu II wojny światowej. 31 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania, a 6 proc. nie miała wyrobionego zdania na ten temat.

Sonda zawierała też pytanie o to czy Niemcy winni zapłacić za zbrodnie ludobójstwa. Tu twierdzącą odpowiedziało 68 proc. respondentów. Co czwarta osoba (25 proc.) była przeciwnego zdania, a 7 proc. ankietowanych nie wyraziło swej opinii.

Jak przypomniały „Wiadomości”, w czasie II wojny światowej, na skutek działań Niemców, polskie miasta legły w gruzach, zrujnowany został też przemysł kolejowy i energetyczny. Eksperci szacują, że Niemcy są nam winni ok. 3 bln zł.

Serwis nie omieszkał przypomnieć, że „walkę o należne Polsce pieniądze zapowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska mówi jednym głosem z Niemcami – sprawa jest zamknięta”.

„Wiadomości” przypomniały też stanowisko Sejmu RP z 2004 roku, gdy to parlament jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie praw polskich do niemieckich reparacji wojennych. Poparli ją zarówno Donald Tusk jak i Grzegorz Schetyna, który dziś dochodzenie odszkodowań uznaje za pomysł skandaliczny oraz ocenia jako część wojennej polityki PiS w stosunku do Niemiec i UE.

Źródło: TVP, pch24.pl

Komentarze:

komentarzy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here