w ,

Nieubłagana statystyka, agencja Statistic Brain Institute zdadała średnie IQ narodów świata. Zobacz jak wypadli Polacy a jak narody Afryki…

Międzynarodowa agencja statystyczna Statistic Brain Institute opublikowała ranking 25 najinteligentniejszych narodów świata. Jako podstawę przyjęła średni wskaźnik IQ ich obywateli. Stereotypów o narodach ze wszystkich stron świata jest wiele. Dotyczą pracowitości, podejścia do pieniędzy lub talentów muzycznych. A co, jeśli chodzi o inteligencję? W którym kraju mieszkają „mózgi”, a skąd pochodzą ludzie mniej bystrzy? Międzynarodowa agencja statystyczna Statistic Brain Institute postanowiła to sprawdzić.

Azja i długo nic

Wyniki okazały się bardzo ciekawe. Przy założeniu, że o inteligencji świadczy poziom IQ, można wnioskować, że Azjaci biją na głowę mieszkańców pozostałych kontynentów. Podium należy do Hong Kongu (1. miejsce, średnie IQ 107), Korei Południowej (2, 106) i Japonii (3, 105). Na dalszych miejscach Azja nie odpuszcza – czwartą pozycję wśród najinteligentniejszych narodów świata zajmuje Tajwan (104), a piątą – Singapur (103).

Europejską stawkę otwierają Austriacy, ze średnim IQ na poziomie 102.Tyle samo mają Niemcy, Włosi i Holendrzy, oczko mniej – Szwedzi i Szwajcarzy. Na 12. miejscu znaleźli się Belgowie. Ex aequo z nimi uplasowali się – i tu wracamy do Azji – Chińczycy, a także Nowozelandczycy i Brytyjczycy.

Następne miejsce to już nasza kolej – Polacy, a także Węgrzy i Hiszpanie, w drugiej połowie drugiej dziesiątki, mogą się pochwalić średnim IQ na poziomie 99. Wyprzedziliśmy w ten sposób Australijczyków, Duńczyków, Francuzów, Norwegów, Amerykanów i Mongołów (98). Na ostatnim miejscu rankingu znalazła się Kanada – IQ przeciętnego Kanadyjczyka wynosi 97.

Odwróć tabelę, Afryka na czele

Statistic Brain Institute pozwolił sobie na opublikowanie rankingu państw, gdzie średnie wskaźniki inteligencji są najniższe. W tym segmencie tabeli króluje Afryka. Pierwsze miejsce tej dziesiątki zajmuje Gwinea Równikowa (IQ 59), drugie – Etiopia (63), trzecie – Sierra Leone (64), a czwarte – Demokratyczna Republika Konga (65).

Zimbabwe i Gwinea mają po 66 punktów, punkt wyżej jest Nigeria, potem Ghana z 71 punktami oraz Tanzania i Sudan (72).

Interpretacja wartości IQ
>148 Inteligencja bardzo wysoka >149
133-148 Inteligencja wysoka 130-149
117-132 Inteligencja powyżej przeciętnej 110-129
84-116 Inteligencja przeciętna 90-109
68 – 83 Inteligencja niższa niż przeciętna 70 – 89
<68 Upośledzenie umysłowe

Wynika z tego, że przeciętny mieszkaniec Gwinei, Etiopii, Sierra Leone, Konga, Nigerii czy Ghany jest upośledzony umysłowo. Cóż za rasistowska statystyka ;) 

Za: tvp.pl

7 komentarzy

Dodaj odpowiedź
  1. dane są zmanipulowane i nie odpowiadają rzeczywistości,tego nie do
    się precyzyjne ustalić ,,,robi się to na potrzeby propagandy…wybiórczo..samo pojecie inteligencji jest pojęciem względnym a kryteria założone w testach powodują dyskryminacje osób testowanych,nie podniecał bym się za tym ze Chińczycy to najbardziej inteligentne bo uprawiają jogę a chrześcijanie to najgłupsi bo modlą się tylko do Chrystusa….bo kto zdobędzie bramy niebios tego nie wiemy…..

  2. Zgadzam się z @rafikzabki wszystko zależy od tego jak wyglądał test. Można ułożyć pytania typowo pod dany region świata i ten wypadnie najlepiej. Nie umniejszam wiedzy Azjatom – bo jak pisał @rafikzabki kładzie się tam niesamowicie wysoki nacisk na edukację. W Europie wiedza jest dostępna za darmo, dlatego ludzie jej nie szanują w Afryce dostęp do wiedzy jest ograniczony. Azja to zupełnie inny mentalnie kontynent, ludzie wiedzą że na ich miejsce czeka 1 mln innych osób i tylko wykształcenie może dać im szanse na utrzymanie statusu. Ciężko mi jednak uwierzyć że mieszkańcy Europy zachodniej posiadają wyższe IQ od przeciętnego Polaka. Osiągnięcia Polaków za granicą w dziedzinie nauki, sztuki, kultury jasno pokazują jak wybitnym narodem jesteśmy. Problem taki że większość Orłów jest zamknięta w komunistycznej klatce i wszystko się robi aby wyliniały i stały się francuskimi kogucikami.

    • Inteligencja nie ma nic wspólnego z wiedzą. Testy na inteligencje sprawdzają umiejętności analitycznego myślenia a nie wiedzę.

    • żartujesz prawda? To nie buddyzm tylko państwa gdzie jest tradycyjny szacunek do wykształcenia i dzieciaki przekonywało się do tego rózgą od wieków… Po prostu niezaliczona albo przeslizgana szkoła obniża inteligencję… Zresztą zastanawiam się nad wiarygonoscią tych testów… Jak wygladają testy? Narody niepismienne albo nie znajce testów będa w nich wypadać słabo… To tak jakby zestawiać nasz poziom inteligencji z testem opracowanym pod Papuasów…Znajomości dżungli, listków ziółek i niebezpiecznych bóstw lasu albo kilkunastu rodzajó sniegu i Eskimosów -pewnei też wypadlibysmy słabo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Szwecja: Algierczyk wrzucił pod pociąg przypadkowego mężczyznę [WIDEO]

Ciemna strona warszawskiej reprywatyzacji: Zaciągnęli ją do lasu i tam podpalili. PO-wska prokuratura chciała zrobić z tego samobójstwo!