w ,

Nowy wizerunek godła na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Czy w koronie pojawi się krzyż?

Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Powód? Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania niepodległości.

Prace nad nowelizacją prowadzi resort kultury w porozumieniu z Komisją Heraldyczną działającą przy MSWiA. „Z uwagi na wczesny etap nie zostały jeszcze opracowane założenia ani projekt nowelizacji. Natomiast wskazane zostały obszary, w których ustawa wymaga zmiany. Należą do nich m.in. załączniki, które obecnie nie spełniają wymogów współczesnych metod graficznych” – poinformowali przedstawiciele ministerstwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że najważniejszym celem nowelizacji jest „usunięcie największych nieścisłości”.

Pierwszą z nich jest kolor polskiej flagi określony w załączniku do ustawy pochodzącej jeszcze z czasów PRL. Efektem próby odwzorowania „parametrów bieli i czerwieni” według wskazań zawartych w przepisach są kolory: jasnoszary i buraczany.

– Dzieje się tak, bo barwy dobierano do bandery na płótnie wełnianym. Te same wartości na innej tkaninie przyniosą odrębny efekt – twierdzi Andrzej Ludwik Włoszczyński, grafik zajmujący się problematyką symboli narodowych. Dodatkowy problem to zapisane w ustawie współrzędne CIULUV, czyli tzw. przestrzeń barw. Zdaniem Włoszczyńskiego są one „trudno przekładalne na inne formaty” i dlatego „w dobie komputeryzacji niewiele da się z tym zrobić”.

Kolejnym punktem sporu jest wygląd orła w godle. Ze wstępnych informacji wynika, że ministerstwo planuje usunięcie półcieni oraz modyfikację korony, która zdaniem heraldyków jest błędnie narysowana.

– Kwestią otwartą jest dodanie do korony krzyża. Byłoby to silnie umotywowane heraldycznie, jednak obawiamy się, że sprawa nabrałaby kontekstu politycznego – mówi jeden z urzędników resortu.

W nowelizacji doprecyzowane zostaną również „zasady korzystania z symboli narodowych”. Ministerstwo kultury chce zakazać wykorzystywania w państwowych urzędach niedozwolonych „przeróbek” godła.

Równolegle do ministerstwa kultury prace nad zmianą ustawy o symbolach państwowych prowadzi również Senat. Przedstawiciele Izby Wyższej chcą m.in. przywrócić Chorągiew Rzeczypospolitej, czyli flagę przysługującą prezydentowi, z której korzystali m.in. prezydenci przed II Wojną Światową.

Za: pch24.pl, źródło: rp.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” przeprasza za nieprawdziwy „cytat” Marine Le Pen

KOD straszy „PiS zamieni Wisłę, Odrę, Bug w betonowe kanały”. Wideo jak z oddziału psychiatrycznego