w ,

Ordo Iuris postawiło przed sądem Nergala! Adam D. może i powinien wylądować w więzieniu!

„Dla mnie to jest po prostu przepiękny artefakt” – tak o imitacji genitaliów z przytwierdzonym do nich wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa mówił w gdańskim sądzie Adam D. pseudonim „Nergal”, zasiadający na ławie oskarżonych za obsceniczne nagranie, na którym złożył internautkom życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Informacja za Ordo Iuris: Za nami pierwsza rozprawa Adama D. „Nergala” w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe. Oskarżony nie przyznał się do winy. Twierdzi, że „rzeźba” nie została wykonana przez niego – dostał ją w prezencie od innego muzyka pochodzącego ze Szwajcarii.

Tę ordynarną kpinę z najważniejszego symbolu chrześcijaństwa Nergal nazwał „sztuką radykalną tudzież antysystemową” i pochwalił się, że wiele tego typu „artefaktów” „zdobi” jego apartament. Celem obscenicznych życzeń miało być z kolei „rozbawienie obserwujących go dziewczyn”.

Nergal powołał się oczywiście na wolność sztuki. Muzyk pouczał, że „sztuki” – a nią miała być owa „rzeźba” – „nie można interpretować literalnie”. Próbował też przedstawić się jako ofiarę opresyjnego prawa – ochronę uczuć religijnych nazwał „barbarzyńskim, prymitywnym i niecywilizowanym prawem”, karzącym za „bluźnierstwo” i wbrew faktom utrzymywał, że Polska jest ostatnim krajem w Europie, który z niego korzysta.

Tymczasem jak udowodniliśmy w naszej analizie, w wielu państwach Europy prawo chroni uczucia religijne, przedmioty kultu religijnego czy dogmaty. Tak jest np. we Włoszech, Grecji, Austrii czy Niemczech. Gwarancję ich ochrony zawierają również wiążące Polskę traktaty międzynarodowe.

Podczas rozprawy adw. dr Bartosz Lewandowski wykazał, że argumentacja Adama D. prowadziłaby do wniosku, że artystom przysługuje jakiś immunitet i nawet znieważenie innej osoby można by usprawiedliwiać jako wyraz ekspresji twórczej. Dlatego polskie prawo karne nie zna i nigdy nie znało takiej konstrukcji.

Ordo Iuris szacuj, że dalsze koszty postępowania zmierzającego do ukarania Nergala pochłoną ok. 6 000 zł. Pomóc im można na stronie: WSPARCIE DLA ORDO IURIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na Prezydenta RP! “Jesteśmy dojrzałą demokracją!”

Szwecja: Matka trójki dzieci i jej siostra brutalnie pobite przez gang imigrantów w mieście Uppsala!