Orzecznicy z ZUS przeciwko ustawie o jawności życia publicznego. Nie chcą zdradzić jakie mają majątki - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 26 maja, 2020

Orzecznicy z ZUS przeciwko ustawie o jawności życia publicznego. Nie chcą zdradzić jakie mają majątki

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Ustawa o jawności życia publicznego nakłada m.in. na lekarzy orzeczników z ZUS obowiązek składania od 1 stycznia 2018 r. oświadczeń majątkowych. W efekcie każdy z nas będzie mógł się dowiedzieć jakie mają majątki czy oszczędności, a za kłamstwo lub nieujawnienie informacji będzie im groził proces (vide: przypadek prezydenta Adamowicza z Gdańska). To wywołało olbrzymie protesty ze strony lekarzy orzeczników, którzy grożą nawet, że w przypadku konieczności ujawnienia informacji o majątku będą rezygnowali z pracy.

Szczerze mówiąc nie chce mi się wierzyć w to, że lekarze orzecznicy z ZUS biorą łapówki i dlatego nie chcą, aby objęła ich rygorem ustawa o jawności życia publicznego. Wydaje mi się to zupełnie nierealne. Tym bardziej jednak – na pierwszy rzut oka -dziwie się, że większość z nich nie zamierza ujawnić swoich majątków i posiadanych oszczędności.

Jeśli lekarze orzecznicy spełnią swoje groźby, tj. mając do wyboru alternatywę między ujawnieniem informacji o posiadanym majątku a nie ujawnieniem i złożeniem rezygnacji z pracy, wybiorą to drugie i od 1 stycznia 2018 roku masowo przestaną pracować dla ZUS, to może dojść do czarnego scenariusza polegającego na sparaliżowaniu procesu przyznawania rent i kontroli zasiłków. Zastąpienie setek lekarzy orzeczników, którzy odejdą z pracy nową kadrą lekarską może nie być takie proste. Po pierwsze – pensje w początkowym okresie pracy (od 3 tys. zł) nie są jakoś zachęcające, jeśli chodzi o środowisko lekarskie. Po drugie – sam proces rekrutacji (postępowanie konkursowe) jednego tylko kandydata trwa do 3 miesięcy.

Mam wątpliwości czy twórcy ustawy o jawności życia publicznego w Polsce spodziewali się oporu ze strony lekarzy orzeczników ZUS. Z drugiej strony patrząc mało kto chce być “ekshibicjonistą finansowym”. Stąd też groźba paraliżu procesu przyznawania rent i kontroli zasiłków jest w mojej ocenie całkiem realna. Czy ZUS jest gotowy na taką ewentualność?

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,233FaniLubię
17,864ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy