Za: wykop.pl
w , ,

Orzecznicy z ZUS przeciwko ustawie o jawności życia publicznego. Nie chcą zdradzić jakie mają majątki

Ustawa o jawności życia publicznego nakłada m.in. na lekarzy orzeczników z ZUS obowiązek składania od 1 stycznia 2018 r. oświadczeń majątkowych. W efekcie każdy z nas będzie mógł się dowiedzieć jakie mają majątki czy oszczędności, a za kłamstwo lub nieujawnienie informacji będzie im groził proces (vide: przypadek prezydenta Adamowicza z Gdańska). To wywołało olbrzymie protesty ze strony lekarzy orzeczników, którzy grożą nawet, że w przypadku konieczności ujawnienia informacji o majątku będą rezygnowali z pracy.

Szczerze mówiąc nie chce mi się wierzyć w to, że lekarze orzecznicy z ZUS biorą łapówki i dlatego nie chcą, aby objęła ich rygorem ustawa o jawności życia publicznego. Wydaje mi się to zupełnie nierealne. Tym bardziej jednak – na pierwszy rzut oka -dziwie się, że większość z nich nie zamierza ujawnić swoich majątków i posiadanych oszczędności.

Jeśli lekarze orzecznicy spełnią swoje groźby, tj. mając do wyboru alternatywę między ujawnieniem informacji o posiadanym majątku a nie ujawnieniem i złożeniem rezygnacji z pracy, wybiorą to drugie i od 1 stycznia 2018 roku masowo przestaną pracować dla ZUS, to może dojść do czarnego scenariusza polegającego na sparaliżowaniu procesu przyznawania rent i kontroli zasiłków. Zastąpienie setek lekarzy orzeczników, którzy odejdą z pracy nową kadrą lekarską może nie być takie proste. Po pierwsze – pensje w początkowym okresie pracy (od 3 tys. zł) nie są jakoś zachęcające, jeśli chodzi o środowisko lekarskie. Po drugie – sam proces rekrutacji (postępowanie konkursowe) jednego tylko kandydata trwa do 3 miesięcy.

Mam wątpliwości czy twórcy ustawy o jawności życia publicznego w Polsce spodziewali się oporu ze strony lekarzy orzeczników ZUS. Z drugiej strony patrząc mało kto chce być „ekshibicjonistą finansowym”. Stąd też groźba paraliżu procesu przyznawania rent i kontroli zasiłków jest w mojej ocenie całkiem realna. Czy ZUS jest gotowy na taką ewentualność?

Za: niewygodne.info.pl

https://www.youtube.com/watch?v=IZfe6_0DO00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

313 obywateli Ukrainy zatrudnionych niezgodnie z przepisami tylko w jednej agencji pracy! Ile osób w skali kraju?

Wiktor Orban już po roku wycofał się z ustawy wprowadzającej „wolne niedziele”. Jak będzie w Polsce?