w ,

Pandemiczne zasady handlu. Brak maseczki, brak zakupów!

Jak donosi portal money.pl, Sejm zajmie się postulatem Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. Postulat ten dotyczy ewentualnej odmowy obsłużenia klienta, który nie dostosuje się do przepisów związanych z noszeniem maseczki.

Posiedzenie Sejmu w czasie którego ma dojść do rozmów na ten temat, odbędzie się w piątek 14 sierpnia. Informacja ta została potwierdzona przez rzecznika rządu – Piotra Mullera. Będzie to przełomowy moment dla wszystkich handlowców, gdyż do tej pory sklepy nie miały realnej możliwości wyciągania jakichkolwiek konsekwencji od swoich klientów.

Sytuacja ta ma związek z faktem, iż klient poprzez swoje nieodpowiedzialne zachowanie, stanowi również zagrożenie dla pracownika sklepu i naraża go na zakażenie koronawirusem oraz ewentualną, dalszą emisję wirusa.

W obecnym kształcie regulacji pracownik, niezależnie od niewłaściwego zachowania klienta w zakresie przestrzegania reżimu sanitarnego, nie ma możliwości odmowy wykonania pracy oraz opuszczenia stanowiska pracy, mimo istniejącego ryzyka zakażenia. Ponadto próby przywołania przez pracowników klientom zasad przestrzegania reżimu sanitarnego są często nieskuteczne, a sami pracownicy ponoszą konsekwencje za działanie mające na celu ograniczenie ryzyka epidemiologicznego, włączenie z nakładaniem kar porządkowych, o których mowa w przepisach Ustawy – Kodeks pracy. Istotne jest także aby projektowane regulacje prawne wskazywał na odpowiedzialność za przestrzeganie przez klientów reżimu sanitarnego zarówno pracodawcy, jak i osób za działających w jego imieniu na poziomie placówki handlowej. – piszą przedstawiciele Solidarności.

Zdecydowana większość Polaków odznacza się w tym wypadku sporą dozą odpowiedzialności, popierając noszenie maseczek podczas zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Rewolucja pożera własne dzieci. Obrońcy wolności słowa cenzurują siebie nawzajem.

Eskalacja na Białorusi i ucieczka Swiatłany Cichanouskiej na Litwę.