w ,

Partia Kaczyńskiego nadal zdecydowanie prowadzi w sondażach. PSL poza Sejmem

Według najnowszego badania sondażowego Centrum Badań Opinii Publicznej, Prawo i Sprawiedliwość nieprzerwanie cieszy się zdecydowanym poparciem społecznym. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głos oddałoby 38 proc. wyborców. Druga w kolejności pozostaje Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 16 proc. Na podium znalazła się również Platforma Obywatelska, która zanotowała poparcie na poziomie 15 proc. Poniżej progu wyborczego znalazły się m.in. PSL oraz SLD.

Pomimo wahnięć w wynikach poparcia dla partii politycznych, głównie za sprawą odrzucenia projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop Aborcji”, a także związanych z nią protestów grup feministycznych, wiele wskazuje na to, że wyniki sondażowe ponownie się ustabilizowały. Jeszcze kilka dni temu Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wskazywał na znaczącą stratę Prawa i Sprawiedliwości oraz znaczący wzrost poparcia dla liberalnej w kwestii aborcji Nowoczesnej Ryszarda Petru. Według badania IBRiS Prawo i Sprawiedliwość miało popierać zaledwie 29,3 proc. Polaków, natomiast partia Petru mogła liczyć na poparcie na poziomie 22,9 proc.

Najnowszy sondaż CBOS wykazuje zupełnie inne poparcie dla partii politycznych, z których nadal na czele plasuje się PiS, ale jego poparcie wynosi aż 38 proc. To prawie 10 proc. więcej niż w sondażu IBRiS. Druga w notowaniu CBOS jest Nowoczesna z wynikiem 16 proc. poparcia. Na podium znalazło się także miejsce dla Platformy Obywatelskiej, która zanotowała wynik niższy od Nowoczesnej zaledwie o jeden punkt procentowy.Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, słabnie poparcie dla ugrupowania Kukiz’15, które obecnie oscyluje na poziomie 6 proc. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, poza Sejmem znalazłoby się m.in. Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.), a także Sojusz Lewicy Demokratycznej, które notuje podobny wynik.

Sondaż uwzględnił również poparcie dla partii „Wolność” Janusza Korwin-Mikke (3 proc.), a także skrajnie lewicowej Partii Razem, która plasuje się z wynikiem 2 proc. poparcia.

Badanie preferencji wyborczych zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach 8 – 19 października. W badaniu zastosowano metodę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Przeprowadzono je na reprezentatywnej grupie 937 dorosłych obywateli.

Za: pch24.pl, źródło: rmf24.pl, CBOS, Twitter, ewybory.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Zaciągu ciąg dalszy. Sławomir Nowak, były minister transportu, będzie budował drogi na Ukrainie!

Berlin podjął decyzję: Imigranci będą pozbawiani zasiłków. Najwięcej stracą… Polacy