w ,

Peter Szijjarto: Węgry zawsze będą głosować przeciw sankcjom wobec Polski

– Gdy dojdzie do jakiegokolwiek głosowania w dowolnej instytucji europejskiej na temat jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, Węgry zgłoszą weto – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Peter Szijjarto pytany w piątek w TVP Info o ocenę uruchomienia wobec Polski art. 7. unijnego traktatu powiedział: “Uważamy, że prześladowania, jakim poddawana jest Polska przez Komisję Europejską są kompletnie nieuzasadnione, są nie fair. Naszym zdaniem ta procedura to wyraz stosowania podwójnych standardów, a temu zawsze się sprzeciwiamy”.

Według niego KE podobnie postępowała wobec rządu węgierskiego, gdy objął władzę w 2010 r. – Mogą być państwo absolutnie pewni, że gdy dojdzie do jakiegokolwiek głosowania w dowolnej instytucji europejskiej na temat jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, Węgry zgłoszą weto. To dotyczy każdego przypadku – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji. Dodał, że “strategiczna i odwieczna przyjaźń, braterstwo pomiędzy obydwoma narodami zawsze będą brane pod uwagę”. – Węgry zawsze będą głosować przeciw sankcjom wobec Polski – zadeklarował.

Zaznaczył, że szanuje decyzje Polaków, którzy wybrali rząd w demokratycznych wyborach. – Polacy zagłosowali na ten program. Z tego co wiem, tego rodzaju reformy były w programie rządu. I wszyscy powinni uszanować decyzje narodu polskiego – podkreślił minister spraw zagranicznych Węgier.

Szijjarto pytany o opinię nt. “atakowania” rządów prawicowych, takich jak polski, czy węgierski powiedział, że “gdy do władzy dochodzi partia inna niż liberalna, czy lewicowa, kraj uważany jest za niedemokratyczny”. Jego zdaniem taka sytuacja jest “bardzo frustrująca”. Jak zauważył, “są pewne siły polityczne, które myślą, że jeżeli nie wygrywają, to mamy do czynienia z brakiem demokracji”.

Według ministra partie centroprawicowe i chadeckie muszą zdawać sobie sprawę, że zawsze będą atakowane, “bez względu na to co ro robią i jaką mają większość”. – Bo różnimy się od głównego nurtu politycznego w Unii Europejskiej w kontekście reakcji na najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska: migracja, zagrożenie terrorystyczne – powiedział szef węgierskiej dyplomacji.

Za: PAP, TVP Info, Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Czy istnieje prawdziwy dialog polsko-żydowski? Gdzie rozmowa o udziale Żydów w mordowaniu polskiego podziemia czy wydawaniu polskich sąsiadów na Sybir?

Zbrodnia w Nalibokach – 8 maja 1943 sowieccy partyzanci narodowości żydowskiej wymordowali ponad 130 Polaków! Zbrodnia nierozliczona