w ,

Pewnego dnia będziemy mogli powiedzieć, że mamy IV Rzeczpospolitą! – prezes PiS na 89. miesięcznicy

W niedzielę 10 września na krakowskim przedmieściu w Warszawie odbyło się spotkanie w ramach 89. miesięcznicy smoleńskiej. Głos zabrał m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Nie zabrakło również protestu przeciwników takiej formie upamiętniania wydarzeń z 10 kwietnia roku 2010.

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Po jej zakończeniu uczestnicy obchodów, jak co miesiąc przeszli w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki, gdzie na koniec wysłuchają przemówienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Rano odbyła się msza święta, a po niej modlitwa, w której słowo do zebranych wygłosił ks. Zdzisław Tokarczyk. Duchowny nazwał Lecha Kaczyńskiego bohaterem, przypominając m.in jego wypowiedź, wygłoszoną 1 września 2009 roku na Westerplatte, w obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Rosji, Władimira Putina.

– Śp. Lech Kaczyński 1 września 2009 roku z takim bohaterstwem mówił kto był tym, który sprawił ból i cierpienie naszemu narodowi i Europie – wspominał ksiądz Tokarczyk.

Mówiąc o śp. prezydencie, duszpasterz odwołał się też do słów Jana Pawła II z encykliki „Veritatis Splendor”. Dziękował też za dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego i prosił, by Bóg obdarzył pokojem wiecznym jego, jego małżonkę Marię Kaczyńską i wszystkich, którzy – jak mówił – polegli pod Smoleńskiem.

Marsz Pamięci

Po zakończeniu wieczornej mszy uczestnicy obchodów przeszli z warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela w stronę Krakowskiego Przedmieścia przed Pałac Prezydencki; odśpiewali pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową”.

W marszu pamięci uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister obrony Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Trasa przemarszu odgrodzona była barierkami, które ciągną się od wysokości Pałacu Ślubów po ulicę Karową; wzdłuż trasy stoją policjanci. Przy Hotelu Bristol zebrała się kilkunastoosobowa grupa demonstrantów że stowarzyszenia Obywatele Solidarni w Akcji. Z kolei przy kolumnie Zygmunta zebrali się m.in. sympatycy Obywateli RP. Niektórzy manifestanci mają białe róże. Osoby występujące na obu wiecach apelowały do uczestników o spokój, nieagresywne zachowanie i ciszę w czasie przemarszu uczestników mszy przed Pałac.

Za: pch24.pl, tvp.info, IAR, polskieradio.pl

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Polska przyjmuje ponad 1/5 wszystkich imigrantów, jacy wjeżdżają do Europy. Mimo to mamy otrzymać 1,5 mld euro kary

334 lata temu wojska Jana III Sobieskiego pokonały islamistów z Imperium Osmańskiego