w ,

Piękne wystąpienie Orbana: „Bez Polaków Węgry nie byłyby dzisiaj wolnym krajem”

– Przyjaźń polsko-węgierska trwa już ponad tysiąc lat, byliśmy zawsze razem walcząc o wolność w przeszłości; chcemy też walczyć o lepsze jutro – powiedział w piątek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki. Premier Victor Orban podkreślił, że bez Polaków Węgry nie byłyby dzisiaj wolnym krajem.

– Są dzisiaj tutaj z nami Polacy, tak jak byli zawsze, także w 1848 r., a potem w XX wieku. Szanowny panie premierze, proszę przyjąć serdeczne życzenia od Węgrów. Bez Polaków dzisiaj Węgry nie byłyby wolnym krajem i nie można byłoby zjednoczyć Europy. Polacy dali nam świętego Jana Pawła II i „Solidarność”. Polska zmieniła w ten sposób historię. Mogliśmy odzyskać wolność i niezależność naszych narodów – powiedział podczas uroczystości premier Węgier Viktor Orban.

Jak dodał, Polska zajmuje szczególnie miejsce w sercach Węgrów. Podkreślił, że Polacy i Węgrzy darzą się od lat przyjaźnią, a świat bez przyjaciół nie jest nic wart. Zaznaczył, że oba narody doświadczyły cierpienia w XX wieku.

– Dzisiaj przygotowujemy się do innej przyszłości – do widocznego wzrostu Europy Środkowej – powiedział premier Węgier. – Dzisiaj jesteśmy w okresie historycznym. Możemy żyć tak, jak zawsze chcieliśmy – podkreślił Orban.

– Polska jest największym krajem Europy Środkowej i wiedzie rolę przewodnią. Jeśli z Brukseli atakują Polskę, to atakują całą Europę Środkową i nas, Węgrów – powiedział szef węgierskiego rządu.

– Dla tych, którzy budują imperium i chcą rozszerzyć swoje wpływy na Europę Środkową, zawsze muszą się liczyć z mocnymi związkami polsko-węgierskimi – wskazał.

Orban nawiązał też do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że Węgry domagają się zamiast promigracyjnej polityki grożącej rozpadem Unii Europejskiej prowadzenia europejskiej polityki antyimigracyjnej. – Chcemy silnej Europy, silnych państw narodowych i chcemy widzieć na czele Europy nowych, silnych przywódców – oznajmił.

– Chcemy nowego początku, aby zatrzymać upadek Europy i skończyć z koszmarem Stanów Zjednoczonych Europy, a Europa mogła ponownie należeć do Europejczyków – oznajmił.

Po południu delegacje polska i węgierska złożyły kwiaty pod pomnikiem generała Józefa Bema. W uroczystościach wzięła udział również liczna grupa Polaków. To uczestnicy VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry, organizowanego przez Kluby „Gazety Polskiej”.

Za: tvpparlament.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Rośnie zagrożenie ze strony Rosji! Systemy rakietowe S-400 Triumf w obwodzie kaliningradzkim

Turcja bezczelnie zakłamuje historię! Wydają 25 tomów mających udowodnić, że „Nie było tureckiej rzezi Ormian”