w

Pierwszy numer kwartalnika MAGNA POLONIA jest już dostępny!

Pierwszy numer kwartalnika MAGNA POLONIA jest już dostępny. A co w nim? Otóż jak już zapewne niektórzy wiedzą, tematem wiodącym jest Dziedzictwo Kresów.

Swoimi refleksjami na temat Kresów podzielili się z nami prof. Jan Żaryn, ks. Roman Kneblewski, red. Stanisław Michalkiewicz oraz pisarz Stanisław Srokowski.

Z kolei o wyzwaniach stojących przed Polską pisze red. Grzegorz Braun. Dr Marta Cywińska poświęciła swój artykuł temu, jaki obraz Kresów wyłania się z międzywojennej polskiej prasy dla dzieci i młodzieży.

Swoją wiedzą o żołnierzach wyklętych, którzy swoją walkę prowadzili na ziemiach, które dziś do Polski nie należą, i którzy wierzyli w to, że kiedyś Polska tam wróci, podzielili się z nami dr Krzysztof Kawęcki oraz Leszek Żebrowski.

Z kolei wiedzę o tym, jak przedstawia się obecna sytuacja Polaków, którzy pozostali na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, czerpiemy od przedstawicieli polskich społeczności tam żyjących. Tak więc o sytuacji polskiego szkolnictwa na Wileńszczyźnie pisze prezes Forum Rodziców Polskich na Litwie Renata Cytacka.

O stanie polskości na Białorusi opowiada Andrzej Pisalnik, rzecznik Związku Polaków na Białorusi. Natomiast o tym, co dzieje się we Lwowie, pisze prosto ze Lwowa tamtejsza polska działaczka – Maria Pyż – Pakosz.

Oto niektóre z naszych propozycji. Zresztą piszemy nie tylko o Kresach – pojawią się tu bowiem także artykuły poruszające tematykę społeczną, polityczną, gospodarczą… A wśród autorów – prawdziwe znakomitości Będzie co poczytać.

Zakup możliwy na: www.magnapolonia.org

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Decyzją Błaszczaka Polska nie wpuściła w swoje granice kilkuset Czeczenów koczujących na granicy z Białorusią. Ciekawe jak zachowałaby się Terenia Piotrowska?

ISIS dokonało egzekucji 9 nastolatków tnąc ich piłą mechaniczną!