PiS brnie w jeden ze swoich najgłupszych pomysłów! Wicepremier Gliński za jednolitą ceną książki. - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 26 maja, 2020

PiS brnie w jeden ze swoich najgłupszych pomysłów! Wicepremier Gliński za jednolitą ceną książki.

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Zatrzymanie tendencji do likwidowania księgarń w Polsce oraz wzrost czytelnictwa – to cele jakie przyświecają resortowi kultury, który dyskutuje na temat projektu ustawy o jednolitej cenie książki. Tylko czy urzędowa cena jest tu odpowiednim remedium?

W Polsce małe księgarnie i małe wydawnictwa padają. To jest trend niepokojący, bo to wpływa źle na poziom czytelnictwa – wyjaśnił prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury w programie „24 minuty”. Pomóc ma ustawa o jednolitej cenie książki, która zakłada, że ceny nowości na runku wydawniczym będą utrzymywane na stałym poziomie przez rok. Nie będzie też można dołączać darmowych książek dla prenumeratorów czasopism i gazet.

Jak mówił prof. Gliński, Polacy czytają mało, stąd też pojawił się pomysł ochrony małych księgarń i wydawnictw przed dumpingiem stosowanym przez dużych graczy na rynku. Takie praktyki niszczą biznes księgarski i „niszczy też taki styl życia, który polega na tym, że w księgarni można porozmawiać z kompetentnym księgarzem, dowiedzieć się czegoś, że się poznaje rzeczywistość, rynek czytelniczy i księgarski”. – Chcielibyśmy zachować takie miejsca. Nie wiem, czy to nam się uda, jest bardzo wielu przeciwników tej ustawy – powiedział minister Gliński.

Projekt jednak może liczyć na wsparcie szefa resortu kultury. Wicepremier przyznał, że proponowane rozwiązanie może kojarzyć się z opresją i uzasadniał, że w innych krajach „sztywne ceny książek obowiązują na dłużej”.

Za: pch24.pl, żródło: wprost.pl, tvp.info

Z zaniepokojeniem śledzimy ostatnie doniesienia dotyczące kolejnej próby wprowadzenia do polskiego obiegu tzw. ustawy „o jednolitej cenie książki”, która po wejściu w życie byłaby jedną z wielu europejskich regulacji dotykających tego szczególnego rynku, jakim jest rynek książki. Jakkolwiek rozumiemy szczere intencje Polskiej Izby Książki – pomysłodawców i twórców projektu – wyrażone w jego preambule, tak jesteśmy sceptyczni co do możliwości zrealizowania zakładanych celów za pomocą projektowanej regulacji, a także widzimy szereg zagrożeń, jakie niesie ze sobą ustawa „o jednolitej cenie książki” dla rynku książki w Polsce, które pragniemy w niniejszej opinii przedstawić Ministerstwu pod rozwagę.

Zachęcamy do zapoznania się z całą opinią: Opinia w sprawie projektu wprowadzającego tzw. jednolitą cenę książki

 

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,233FaniLubię
17,864ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy