w ,

PiS brnie w jeden ze swoich najgłupszych pomysłów! Wicepremier Gliński za jednolitą ceną książki.

Zatrzymanie tendencji do likwidowania księgarń w Polsce oraz wzrost czytelnictwa – to cele jakie przyświecają resortowi kultury, który dyskutuje na temat projektu ustawy o jednolitej cenie książki. Tylko czy urzędowa cena jest tu odpowiednim remedium?

W Polsce małe księgarnie i małe wydawnictwa padają. To jest trend niepokojący, bo to wpływa źle na poziom czytelnictwa – wyjaśnił prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury w programie „24 minuty”. Pomóc ma ustawa o jednolitej cenie książki, która zakłada, że ceny nowości na runku wydawniczym będą utrzymywane na stałym poziomie przez rok. Nie będzie też można dołączać darmowych książek dla prenumeratorów czasopism i gazet.

Jak mówił prof. Gliński, Polacy czytają mało, stąd też pojawił się pomysł ochrony małych księgarń i wydawnictw przed dumpingiem stosowanym przez dużych graczy na rynku. Takie praktyki niszczą biznes księgarski i „niszczy też taki styl życia, który polega na tym, że w księgarni można porozmawiać z kompetentnym księgarzem, dowiedzieć się czegoś, że się poznaje rzeczywistość, rynek czytelniczy i księgarski”. – Chcielibyśmy zachować takie miejsca. Nie wiem, czy to nam się uda, jest bardzo wielu przeciwników tej ustawy – powiedział minister Gliński.

Projekt jednak może liczyć na wsparcie szefa resortu kultury. Wicepremier przyznał, że proponowane rozwiązanie może kojarzyć się z opresją i uzasadniał, że w innych krajach „sztywne ceny książek obowiązują na dłużej”.

Za: pch24.pl, żródło: wprost.pl, tvp.info

Z zaniepokojeniem śledzimy ostatnie doniesienia dotyczące kolejnej próby wprowadzenia do polskiego obiegu tzw. ustawy „o jednolitej cenie książki”, która po wejściu w życie byłaby jedną z wielu europejskich regulacji dotykających tego szczególnego rynku, jakim jest rynek książki. Jakkolwiek rozumiemy szczere intencje Polskiej Izby Książki – pomysłodawców i twórców projektu – wyrażone w jego preambule, tak jesteśmy sceptyczni co do możliwości zrealizowania zakładanych celów za pomocą projektowanej regulacji, a także widzimy szereg zagrożeń, jakie niesie ze sobą ustawa „o jednolitej cenie książki” dla rynku książki w Polsce, które pragniemy w niniejszej opinii przedstawić Ministerstwu pod rozwagę.

Zachęcamy do zapoznania się z całą opinią: Opinia w sprawie projektu wprowadzającego tzw. jednolitą cenę książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Społeczeństwo skonstruowane jest na wzór piramidy – Jarosław Gryń

To co się dzieje w Paryżu przypomina WOJNĘ! Nagrania wideo z ostatniego tygodnia