w ,

PiS usunie bariery biurokratycznie przy budowie mieszkań i odralniania gruntów!

Jeszcze w I połowie 2018 r. ma wejść w życie tzw. specustawa mieszkaniowa. Jej celem jest m.in. skrócenie czasu uzyskiwania pozwolenia na budowę mieszkań i odralniania gruntów.

Założenia do tej specustawy zostały już przyjęte, w środę, przez rządową Radę Mieszkalnictwa. – Specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju oraz członek Rady Mieszkalnictwa.

Minister wskazał, że obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. 5 lat. – Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku – dodał.
Szef MIR poinformował, że nowe przepisy mają także przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Kluczowym – zdaniem Kwiecińskiego – działaniem wynikającym ze specustawy jest „skrócenie tego okresu tak, żeby proces (odrolnienia – PAP) uzyskiwania wszelkiego rodzaju dokumentów, zgód i pozwoleń trwał nie dłużej niż rok”.

Minister zauważył, że w miastach znajduje się bardzo dużo terenów rolnych i jest problem z ich odrolnieniem. – Chcemy sprawić, aby te tereny, które znajdują się w miastach, a nawet często w sąsiadujących z miastami gminach, a mogą być wykorzystane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, jednym tym aktem odrolnić – powiedział. – Brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często powodował podnoszenie cen gruntów. Mamy z tym do czynienia w całym kraju. Ten problem jest najbardziej widoczny na warszawskim rynku.

Kwieciński ocenił, że w zakresie odrolnienia „konieczna jest współpraca z samorządami podobnie jak przy specustawach kolejowych, czy drogowych”. Dodał, że “decyzje lokalizacyjne, które są tutaj kluczowe, będą wydawane przez wojewodów”.

– Dajemy bardzo ważny instrument dla samorządów, które są bardzo istotne w tym obszarze działania państwa. Te decyzje będą uzależnione od pozytywnej opinii samorządów, a konkretnie od rad gmin. Każda taka decyzja będzie mogła być zablokowana przez radę, która będzie miała na bazie tej specustawy, prawo veta – podsumował.

– Chcielibyśmy do przyszłego roku uruchomić budowę 100 tys. mieszkań – poinformował minister. – Zakładamy, że cały ten nasz program (Mieszkanie plus – PAP), to będzie nie tylko program dostarczenia mieszkań dla potrzebujących (…), ale będzie napędzał polską gospodarkę.

Projektowane zmiany będą dotyczyły wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym, czyli także samorządów i deweloperów. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zwrócił uwagę, że w specustawie mieszkaniowej zostaną także określone standardy dotyczące budowy lokali. Wskazał, że często w Polsce budowane są teraz osiedla bez dostępu do odpowiedniej infrastruktury – dróg, czy szkół. – Przy tej szybkiej ścieżce będzie to wszystko precyzyjnie określone – zarówno w ustawie, potem w aktach wykonawczych, wreszcie w samej decyzji lokalizacyjnej – tłumaczył.

Specustawa będzie przygotowywana jako projekt rządowy. Rząd chce, by wszedł on w życie jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

W styczniu w wyniku rekonstrukcji rządu nowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przejęło nadzór nad budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Wcześniej za te sprawy odpowiedzialny był resort infrastruktury i budownictwa, który po rekonstrukcji został zlikwidowany.

Premier Mateusz Morawiecki przejął natomiast bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie Plus. W związku z tym powołał Radę Mieszkalnictwa. W skład Rady – obok premiera – weszli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.

Źrodło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Tadeusz Płużański o Żydach, antysemityzmie, Jedwabnem, Żołnierzach Wyklętych i kpt. Rajsie Burym

Zgwałcił i udusił sześcioletnią dziewczynkę. Poczwórna kara śmierci dla seryjnego zabójcy