Po co nam Schengen? - PrawicowyInternet.pl
czwartek, 4 czerwca, 2020

Po co nam Schengen?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

W 2007 roku Polska dołączyła do Układu z Schengen, czyli porozumienia, które znosiło kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu. Miałem 18 lat i cieszyłem się jak głupi, że wreszcie zniesione zostaną granicę pomiędzy Polską a innymi państwami Unii Europejskiej. Mieszkam w Szczecinie więc do najbliższych, niemieckich sklepów mam kilkadziesiąt minut jazdy autem i zaoszczędzenie kilku minut na kontroli granicznej, wydawało mi się wówczas korzystne.

Dzisiaj mam całkowicie odmienne zdanie. Uważam, że każde państwo powinno kontrolować osoby wjeżdżające na jego terytorium. Dzisiejsze funkcjonowanie układu z Schengen polega na tym, że każdy obywatel Unii Europejskiej może swobodnie poruszać się po terenie państw członkowskich, nie jest kontrolowany na przejściach granicznych i nie potrzebuje paszportu aby przekraczać granice. Sam ten fakt rodzi duże obawy o zwiększenie przestępczości; ułatwienia przy przemycie narkotyków, handlu żywym towarem, możliwość wywożenia dzieci za granicę czy ucieczka przed organami ścigania. W ciągu ostatnich dni jesteśmy świadkami, jak imigranci z krajów arabskich i afrykańskich wykorzystują brak granic w Europie do swobodnego przemieszczania się pomiędzy państwami. Wystarczy, że osoby spoza Schengen wjadą do jednego kraju będącego w strefie i już bez zakłóceń podróżują po całej Europie.

Centrum Budapesztu, stolicy przyjaznych nam Węgier… ile potrzeba czasu aby takie sceny miały miejsce w Warszawie?


 

Warto też przypomnieć, że kontrola graniczna pozwalała na zatrzymywanie wielu groźnych przestępców. Każda osoba przekraczająca granicę była sprawdzana pod kątem tego czy nie widnieje w policyjnych kartotekach albo czy nie jest ścigana przez Interpol. Dzisiaj przestępcy mogą swobodnie podróżować i o ile nie zostaną wylegitymowani przez policję to mogą się czuć swobodnie. Poprzez członkostwo w Schengen umożliwiliśmy niemieckiej policji bezpośrednią interwencję na terenie Polski, dla mnie i dla wielu Polaków taka sytuacja jest niedopuszczalna. Nie chcę aby służby obcego państwa interweniowały w mojej ojczyźnie.

Układ z Shengen bardzo dobrze podsumowała minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii – Theresa May: “Na Schengen najbardziej korzystają bezwzględne gangi, które handlują fałszywymi marzeniami i robią interes na otwartych granicach w Unii” Dzisiaj jestem w stanie poczekać te 15 minut aby okazać paszport na granicy i pojechać na zakupy do Niemiec, mając świadomość, że zwiększy to bezpieczeństwo również w Polsce, mogę poświęcić kolejnych kilkanaście minut na lotnisku w Mediolanie czy w Paryżu aby poddać się zwiększonej kontroli. Za granicę jeżdżę maksymalnie kilka razy w roku a w Polsce żyję praktycznie cały rok i chcę czuć się bezpiecznie we własnym kraju. Nie chcę żyć w świadomości, że terrorysta z Afganistanu dostanie się do Polski tylko dlatego, że polityczno-poprawne Włochy wpuściły go na teren Unii Europejskiej.

Do układu z Schengen należą obecnie 22 państwa Unii Europejskiej oraz Islandia i Norwegia, wchodzące w skład Związku Paszportowego Krajów Nordyckich, oraz Szwajcaria i Liechtenstein, który jest z grupą z Schengen stowarzyszony. Przyjęcie przepisów wynikających z układu z Schengen jest jednym z wymogów uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej…


 

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,139FaniLubię
17,903ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy