Podatek-dochodowy-niemoralny-i-nieproduktywny-fiskalizm
w ,

Podatek dochodowy: niemoralny i nieproduktywny fiskalizm?

✪ Podatek od osób fizycznych, zwany podatkiem dochodowym jest dziś traktowany jako coś naturalnego, bez czego państwo nie może normalnie funkcjonować. W niniejszym poście prześledzimy krótko jego historię, a także wskażemy na konkretne przeliczenia – sami będziecie mogli wyrobić sobie osąd, na ile jego likwidacja jest sensowna, bądź nie. Przejrzałem dziesiątki artykułów z wielu źródeł, aby w pigułce przedstawić zdobytą wiedzę.

✪ HISTORIA PODATKU DOCHODOWEGO

Podatek dochodowy został wprowadzony w 1798 roku… na chwilę. Wielka Brytania szykowała się do wojny z Francją i potrzebowała pieniędzy na dozbrojenie armii. Przez wszystkich było to traktowane jako podatek jedynie tymczasowy! Rząd zabierał dziesiątą część dochodów powyżej 200 funtów – czyli dotykał on tylko najbogatszych – gdyż średnia płaca wynosiła wtedy około 20 funtów.
Częstokroć argumentowano przeciwko podatkowi dochodowemu, zwracając uwagę na fakt, iż zmusza to obywateli do ujawniania stanu majątkowego i jest niezgodny z prawami człowieka. Przez następne 26 lat podatek nie był pobierany, a wszystkie deklaracje podatkowe nakazano spalić – choć nie każdy urzędnik jednak się do tego dostosował. Dziś podatek dochodowy uważa się za normalny, wcześniej był traktowany jako napad na prawo własności.
Widzimy więc jak bardzo zmieniła się nasza mentalność.
Również w USA wprowadzono go – jak pierwej zakładano – na chwilę i znowuż chodziło o finansowanie działań zbrojnych w trakcie wojny secesyjnej. Początkowo nie miał on NIC wspólnego z faktycznym dochodem dla budżetu państwa.

Podatki Churchill

✪ KOSZTA I WPŁYWY WYNIKAJĄCE Z PODATKU DOCHODOWEGO

Podatek PIT oraz CIT generuje bardzo wysokie koszta jego poboru – jak wskazuje między innymi Andrzej Sadowski z Instytutu Adama Smitha, CIT sięga 40%, a PIT ok. 30% – chodzi tutaj o utrzymanie obsługi podatku czyli urzędników.

✘ Dane Fundacji Republikańskiej wskazują, że na wypełnianie PITu Polscy obywatele poświęcają rocznie czas w ilości 16 tys. etatów. Cytując: „Gdyby podatek dochodowy od osób fizycznych został zniesiony, w kieszeniach podatników zostałoby 40 mln zł tylko z tytułu wysyłki formularzy PIT pocztą”

✘ Ustawa budżetowa z 2011 roku wskazuje na wpływ do budżetu 247,5 mld zł. Wpływy z tytułu podatku dochodowego wyniosły natomiast 38,7 mld zł, co stanowi zaledwie 15%.

✘ Podatek dochodowy jest skomplikowany: ustawę o PIT zmieniano już 210 razy, a tylko w ubiegłym roku sądy rozstrzygały 4633 spraw dotyczące PIT.


Janusz Korwin-Mikke:
„Musimy zlikwidować podatek dochodowy!”

https://www.youtube.com/watch?v=apxm_PlDDhQ

✪ KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z LIKWIDACJI PODATKU DOCHODOWEGO

✘ Obciążenie dochodu jest jednym z najgorszych rozwiązań podatkowych, ponieważ najmocniej uderza w najbardziej produktywnych ludzi.

✘ Likwidacja podatku dochodowego powoduje, że więcej pieniędzy zostaje w kieszeni Polaka. A tych w budżecie również nie zabraknie, gdyż wszystko zrekompensuje VAT i akcyza.

✘ Należy pamiętać o natychmiastowym wzroście liczby małych przedsiębiorstw, które dadzą ludziom pracę i zwiększą wpływy z VAT-u.

✘ W Polsce dzień wolności podatkowej wypada w okolicach przełomu czerwca i lipca. Znaczy to, że jedynie przez pół roku pracujemy dla siebie. Dochodowy generuje trzykrotnie mniejsze wpływy niż VAT.

„Skoro akcyzę na papierosy i alkohol nakłada się po to, by ludzie mniej palili i pili, to tak samo celem PIT jest to, aby ludzie mniej pracowali. PIT nie zachęca do tego, by więcej pracować lub inwestować, bo wyższy dochód powoduje drastyczne zwiększenie podatku.”

✒ Jakość naszego systemu podatkowego jest porażająco słaba, o czym świadczy dopiero 127. pozycja w rankingu „Paying Taxes 2012″, przygotowanym przez Bank Światowy.

P.S Rzetelność wszystkich danych oraz faktów tu zawartych sprawdzałem kilkukrotnie.
P.S 2 Jedyną partią postulująca zniesienie podatku dochodowego w Polsce, jest partia KORWiN.


Grzegorz Braun o polskim systemie finansowym i podatkach


Przemysław Wipler:
jakość PRAWA PODATKOWEGO jest STRASZNA!< /center>
https://www.youtube.com/watch?v=QqXG6y5bprI

Artykuł pochodzi z fanpage’a: Kazethazapraszam do polubienia! :)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
IslamNieodda

Szwajcaria: muzułmańscy uczniowie zmienili szkołę w piekło dla szwajcarskich dziewczyn

Pedofilia-w-krajach-islamskich---wkrótce-w-Polsce

Pedofilia w krajach islamskich – wkrótce w Polsce?