w ,

Polska niepodległym państwem? UE wygrała. Prof. Szyszko odwołany. KE uznaje, że wycinka w Puszczy Białowieskiej wstrzymana.

Komisja Europejska przyjęła wyjaśnienia Polski dotyczące wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i przynajmniej na razie nie ma zamiaru występować do Trybunału Sprawiedliwości UE o kary – wynika z informacji zbliżonych do źródła unijnego.

Pod koniec stycznia władze w Warszawie przekazały do KE pismo, w którym wskazały, w jaki sposób realizowane jest postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Podkreślono w nim, że Polska wykonuje wszelkie zalecenia wynikające z postanowienia Trybunału z 20 listopada 2017 r. Sędziowie orzekli wówczas, że oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

https://www.youtube.com/watch?v=AuF-SV13u3k

To do KE należała ocena, czy realizacja postanowienia o natychmiastowym zaprzestaniu wycinki jest faktycznie realizowana. Z informacji przekazanych przez źródło wynika, że urzędnicy w Brukseli są zadowoleni z działań polskich władz.

– Nie idziemy do Trybunału (z wnioskami o kary – red.). To dobry znak – podkreślił urzędnik unijny. Formalnie KE nie podjęła w tej sprawie żadnej decyzji. To furtka, która ma jej pozwolić – w razie wznowienia wycinki w Puszczy – na złożenie wniosku o nałożenie kary.

Warszawa informowała wcześniej Brukselę, że powołała zespoły monitorujące stan bezpieczeństwa i obszary zagrożone w nadleśnictwach, by na bieżąco reagować, adekwatnie do stanu Puszczy. Wraz z przekazanym w styczniu pismem do KE Polska przesłała zdjęcia i mapy, które mają być materiałem potwierdzającym zapewnienia o wstrzymaniu wycinki.

Za: TVP.info, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Mastalerek: Wielu oczekiwało, że po odejściu z polityki będę pluć na PiS

Wzrost antypolonizmu w Izraelu. Jak zareaguje rząd Polski? [WIDEO]