w ,

Polska pod butem mocarstw? Czy USA zablokuje dekoncentrację mediów?

Zdarza się często, że silniejszy chce ingerować w sprawy słabszego. Argumenty są tym lepsze, im większą siłą większy dysponuje. Ingerencja dotyczyć może wielu dziedzin. W przypadku polityki, kwestie te mogą być związane z gospodarką czy np. mediami, jak to aktualnie się dzieje.

Projekt dekoncentracji mediów, przygotowywany przez polskie władze trwa już od dłuższego czasu. Polakom nie podoba się fakt, że media o obcym kapitale próbują na siłę “pakować” w nich swoją ideologię opartą często na zaprzeczeniu tradycyjnym wartościom jakie są nam w Polsce bliskie.

W temacie polskich przemian w mediach, wypowiedziała się jakiś czas temu ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher:

zmuszanie firm medialnych do sprzedaży akcji, zmusi inwestorów do szukania innych rynków (…) to nie jest dobry klimat inwestycyjny – to cenzura.

Sprawę ingerencji USA w wewnętrzne sprawy Polski, komentuje też jeden z liderów obozu rządzącego:

Od strony amerykańskiej otrzymaliśmy jasny przekaz: jeśli przeprowadzimy, naszym zdaniem konieczną, repolonizację mediów, wówczas możemy liczyć się nie tylko z ostrym sprzeciwem amerykańskich władz, ale także z ograniczeniem amerykańskich inwestycji.

Groźbę taką sformułował podczas ostatniej wizyty w Polsce – Mike Pompeo.
Działanie USA zdaje się być logiczne, zważywszy na to, jak wiele polskich mediów ma kapitał pochodzenia amerykańskiego. Czy jednak w taki sposób działa partnerstwo? Poprzez groźby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Pomnik Bahometa w Szczecinie. Walka z dyskryminacją?