Polska: ponad TRZY CZWARTE prasy w rękach podmiotów z OBCYM kapitałem! - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 26 maja, 2020

Polska: ponad TRZY CZWARTE prasy w rękach podmiotów z OBCYM kapitałem!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Co dalej z repolonizacją mediów? W sejmie ruszyła dyskusja na ten temat. Dane z rynku prasy mogą niepokoić. Większość ukazujących się tytułów pozostaje w rękach zagranicznego kapitału, który dysponuje de facto monopolem na przekaz informacji. – To ewenement w skali światowej – zauważali parlamentarzyści.

Sprawą repolonizacji mediów zajęła się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Jak mówiła Elżbieta Kruk (PiS), o ile nie dziwi fakt, że kapitał zagraniczny lokuje swoje środki w mediach, to niepokoi to, że w Polsce dzieje się to w sposób niekontrolowany.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Związek Kontroli i Dystrybucji Prasy, w 2014 roku w Polsce zagraniczny kapitał był właścicielem 138 czasopism i gazet, które ukazały się w łącznym nakładzie 567 mln egzemplarzy. Natomiast polski kapitał był właścicielem jedynie 47 tytułów, które ukazały się w łącznym nakładzie 178 mln egzemplarzy. Jak łatwo wyliczyć, podmioty o kapitale zagranicznym kontrolują w naszym kraju 76 proc. udziałów na rynku prasy – powiedziała.

W opinii Stefana Bratkowskiego, „bardzo niebezpieczne jest urabianie opinii publicznej przez zagraniczne media o monopolistycznej pozycji zwłaszcza w środowiskach lokalnych. Może to zagrozić obiegowi informacji w naszym kraju i spowodować, że w dyskusji o ważnych dla Polaków sprawach moderatorem będą tylko zagraniczne podmioty”.

NiemieckieMediawPolsce

Niepokojące zjawisko koncentracji mediów zauważyła Europejska Federacja Dziennikarzy. Ich zdaniem obcy kapitał, w 75 proc. niemiecki, opanował 85 proc. rynku mediów w Europie Środkowej, w tym ponad 50 proc. rynku prasowego. – W innym raporcie czytamy, że stary monopol państwa totalitarnego został w Europie Środkowej zmieniony na monopol obcego kapitału, gdzie niemieccy właściciele gazet w Polsce, Czechach i na Węgrzech próbują narzucać redakcjom swój, zgodny z narodowym interesem, punkt widzenia. To wielkie zagrożenie dla niezależnego dziennikarstwa i wolności myśli – relacjonowała Kruk.

Zdaniem ekspertów, napływ inwestycji zagranicznych do polskich mediów spowodował „pogorszenie się jakości oraz upadek ich bezstronności”. Tymczasem na Zachodzie panuje świadomość, że za wpływami w gospodarce, w tym w mediach, idzie polityczne uzależnienie. Dlatego „zachowuje się tam narodową kontrolę nad sektorami strategicznymi, a za takie uznawane są media. Ściśle dba się tam o dywersyfikację wpływów”.

Za: pch24.pl, źródło: radiomaryja.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,233FaniLubię
17,864ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy