Polski ambasador uratował setki Żydów. Czy ta historia trafi na czołówki europejskich gazet? - PrawicowyInternet.pl
piątek, 29 maja, 2020

Polski ambasador uratował setki Żydów. Czy ta historia trafi na czołówki europejskich gazet?

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Aleksander Ładoś polski polityk i ambasador RP w Szwajcarii w latach 1940-1945 w czasie II Wojny Światowej ocalił życie co najmniej 400 Żydów „przeznaczonych” do eksterminacji w niemieckim przemyśle Holocaustu. O jego heroicznych czynach poinformował we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna” publikując nieznane dotąd dokumenty i przypominając historię zapomnianego bohatera.

„Pytanie, jak możemy zorganizować zagraniczne paszporty dla polskich obywateli, pojawiło się po raz pierwszy po zajęciu Polski przez Niemcy i Rosję na przełomie 1939 i 1940 r. Chodziło wtedy przede wszystkim o to, aby z części okupowanej przez Rosję wydostać osoby, o które się obawialiśmy” – tak w 1943 roku zeznawał Juliusz Kuhl, działacz żydowski współpracujący z Aleksandrem Ładosiem.

Jak podaje portal tvp.info ambasador Ładoś stworzył specjalną grupę zajmującą się pozyskiwaniem paszportów południowoamerykańskich, głównie z Paragwaju, w których wpisywano nazwiska Żydów zamkniętych w stworzonych przez Niemców gettach.

Ponadto Aleksander Ładoś zapewniał całemu „przedsięwzięciu” ochronę dyplomatyczną i kanały komunikacji. „W przypadku problemów interweniował w szwajcarskim MSZ i lobbował u nuncjusza apostolskiego. Ocalił co najmniej 400 Polaków żydowskiego pochodzenia”, informuje serwis.

Czy ta historia trafi na czołówki europejskich gazet? Czy wciąż będą jedynie kłamać o rzekomo “polskich obozach zagłady” albo bajdurzyć o współudziale Polaków w Holocauście?

Za: pch24.pl, źródło: tvp.info, „Dziennik Gazeta Prawna”

CHORE!!! Rafał Dutkiewicz w jarmułce przeprasza Żydów w imieniu Polaków!

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,187FaniLubię
17,880ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy