Polskie górnictwo znowu mocno "na plus"! Państwowa JSW w pół roku osiągnęła 1,43 mld zł zysku na czysto! - PrawicowyInternet.pl
poniedziałek, 1 czerwca, 2020

Polskie górnictwo znowu mocno “na plus”! Państwowa JSW w pół roku osiągnęła 1,43 mld zł zysku na czysto!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Przeczekanie gorszego okresu dla branży i nie słuchanie w tym czasie co niektórych “ekspertów”, którzy postulowali likwidację całego sektora węgla kamiennego w Polsce, okazało się być strzałem w “10”. Po zaledwie sześciu miesiącach 2017 roku kontrolowana przez Skarb Państwa Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) odnotowała 1,43 mld zł zysku na czysto. Co ciekawe – w analogicznym okresie rok temu spółka ta miała 149,11 mln zł straty. Inne polskie spółki wydobywcze również odnotowały zyski, dzięki czemu cały rok 2017 może być najlepszy w historii polskiego górnictwa!

Zgodnie z oficjalnymi raportami na temat wyników finansowych kontrolowana przez Skarb Państwa Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) po sześciu miesiącach 2017 roku odnotowała 1 mld 430 mln zł skonsolidowanego zysku netto, wobec 149,11 mln zł straty w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak czytamy w komunikacie prasowym JSW: “Wyższe przychody wynikały przede wszystkim z wyższych cen sprzedaży węgla i koksu. Średnia cena węgla wzrosła w pierwszym półroczu tego roku w stosunku do adekwatnego okresu roku poprzedniego aż o 103,3%. W przypadku samego węgla koksowego średnia cena sprzedaży uzyskana przez grupę kapitałową JSW w pierwszym półroczu 2017 roku była o 135,5% wyższa niż rok wcześniej. Cena węgla do celów energetycznych wzrosła w tym czasie o 10,5%”.

Inna spółka wydobywcza – Lubelski Węgiel “Bogdanka” – która jest kontrolowana przez państwową Eneę, również pochwaliła się dodatnimi wynikami finansowymi za I półrocze 2017 roku. Zgodnie z oficjalnym komunikatem spółka ta miała 112,1 mln zł zysku na czysto.

Zestawiając te informacje z szacunkowymi (jeszcze nie opublikowanymi) wynikami Polskiej Grupy Górniczej (która według planów po pierwszym półroczu miała osiągnąć ok. 160 mln zł zysku na czysto), z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić że rok 2017 będzie dla sektora górnictwa węgla kamiennego rekordowy pod względem osiąganych zysków. Odnotujmy, że jak do tej pory najlepszy wynik polskie górnictwo osiągnęło w 2011 roku, kiedy wygenerowało zysk na poziomie 2,8 mld zł. Jeśli tempo osiąganych zysków z pierwszego półrocza utrzyma się także w drugim, to cały rok 2017 może się zakończyć wynikiem, który przekroczy 3 miliardy złotych!

Powstaje pytanie – gdzie podziali się wszyscy ci “eksperci” i “niezależni doradcy”, którzy jeszcze nie tak dawno twierdzili, że polskie górnictwo jest nierentowne?

Za: niewygodne.info.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,175FaniLubię
17,892ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy