Prof. Andrzej Nowak i Bronisław Wildstein powołani do Kolegium IPN! - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 26 maja, 2020

Prof. Andrzej Nowak i Bronisław Wildstein powołani do Kolegium IPN!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Historyk prof. Andrzej Nowak oraz publicysta Bronisław Wildstein zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

W czerwcu weszła w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o IPN. Przewiduje ona skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium Instytutu. Spośród dziewięciu członków Kolegium pięciu powołuje Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent.

Sejm na członków Kolegium IPN wybrał historyków: dra hab. Sławomira Cenckiewicza, prof. Jana Drausa, prof. Piotra Franaszka, prof. Józefa Mareckiego oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego. Z wyboru Senatu w Kolegium zasiądą historycy: prof. Wojciech Polak i prof. Tadeusz Wolsza.

ZOBACZ: Historia i polityka; prof. Andrzej Nowak

Powołanie przez prezydenta dwóch członków Kolegium IPN oznacza, że ma ono już pełny skład.

Prof. Andrzej Nowak (ur. w 1960 r. w Krakowie) jest historykiem, publicystą, kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii PAN. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2011 r. Zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich. Był opiekunem pracy magisterskiej Pawła Zyzaka „Lech Wałęsa. Idea i historia”. Wielokrotnie uczestniczył w organizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego seminariach w Lucieniu. W wyborach prezydenckich w 2010 r. udzielił poparcia Jarosławowi Kaczyńskiemu. W październiku ub. roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Bronisław Wildstein (ur. w 1952 r. w Olsztynie) jest dziennikarzem i publicystą; był działaczem podziemia w PRL. Współpracował z tygodnikiem “Wprost”, był felietonistą miesięcznika “Nowe Państwo” i do stycznia 2005 r. – publicystą “Rzeczpospolitej”. Został zwolniony po tym, jak wyniósł z IPN jawny spis katalogowy ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb PRL oraz osób wytypowanych do współpracy (na liście były także osoby mogące być pokrzywdzonymi w myśl ustawy o IPN). W styczniu 2005 r. ujawniono, że Wildstein udostępnił listę dziennikarzom. Wkrótce trafiła ona do internetu; Wildstein zaprzeczał, by to on ją tam umieścił. W 2006 r. umorzono śledztwo w sprawie “listy Wildsteina” – prokuratura nie wykryła, kto z Instytutu udostępnił mu listę katalogową, będącą – według prokuratury – tajemnicą służbową IPN. Zwolnienie Wildsteina wywołało protesty. Wildstein pozwał “Rz” do sądu pracy, żądając uznania wymówienia za nieskuteczne i odszkodowania. Sprawa zakończyła się ugodą. Od maja 2006 r. do lutego 2007 r. był prezesem zarządu TVP. W kolejnych latach prowadził programy telewizyjne, m.in. „Cienie PRL-u”, „Bronisław Wildstein przedstawia”. W latach 2012-14 był redaktorem naczelnym Telewizji Republika. W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W maju tego roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Na wniosek Kolegium IPN Sejm za zgodą Senatu będzie powoływał prezesa Instytutu. Prezes IPN jest wyłaniany w publicznym konkursie. Kolegium będzie zgłaszać kandydata na prezesa Instytutu spoza swego grona. Zgodnie z nowelizacją, konkurs na prezesa IPN ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium IPN. Kadencja poprzedniego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wygasła w dniu wejścia nowelizacji w życie, ale będzie on pełnił do czasu objęcia stanowiska przez nowego prezesa.

Za: prezydent.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,234FaniLubię
17,868ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy