w ,

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu: oczekujemy legalizacji banderowskich upamiętnień w Polsce

Andrij Parubij, przewodniczący ukraińskiego parlamentu podczas sobotniego spotkania w Truskawcu spotkania z Markiem Kuchcińskim, Marszałkiem Sejmu RP ponowił postulaty przedstawione w ubiegłym tygodniu przez ukraiński IPN, dotyczące „legalizacji banderowskich upamiętnień w Polsce”.

Weekendowe rozmowy polsko-ukraińskie dotyczyły przede wszystkim „współpracy międzynarodowej w obszarze całej Europy Środkowo-Wschodniej” i „relacji historycznych między dwoma krajami”, zwłaszcza sprawy „polskich upamiętnień na Ukrainie i ukraińskich w Polsce”. – Czekamy na finalizację tych spraw w rozmowach między Instytutami Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy – powiedział Kuchciński w cytowanej przez portal kresy.pl wypowiedzi dla PAP.

Dużo bardziej zdecydowane stanowisko przedstawił przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej. – Z marszałkiem Kuchcińskim zawsze dochodzimy do wniosku, że historią powinni zajmować się historycy, a my wspólnie powinniśmy budować teraźniejszość i przyszłość – podkreślił Parubij. Dodał, że w rozmowie z Kuchcińskim powtórzył wcześniejsze stanowisko strony ukraińskiej.

– Zaproponowałem rozwiązanie, które postuluje ukraiński IPN, by zalegalizować wszystkie pomniki ukraińskie w Polsce i polskie na Ukrainie. Wydaje mi się, że jest to prawidłowe wyjście, bo sytuacja, gdy rujnowane są pomniki i upamiętnienia, jest nieprawidłowa – zaznaczył. Jego zdaniem za wszelkiego rodzaju „prowokacje wobec polskich upamiętnień na Ukrainie odpowiadają ludzie działający na zlecenie Rosji”.

Parubij zaapelował ponadto o pamięć „o światłych stronicach w naszej historii, takich jak wspólna obrona Warszawy przed czerwoną hordą”. – Warto przypominać, że kiedy byliśmy razem, to odnosiliśmy zwycięstwa – dodał.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu poinformował także o dyskusji Marszałkiem Sejmu RP na temat „współpracy w sferze energetycznej”. Jak podaje portal kresy.pl „strona ukraińskie dostrzega w otwartym polskim terminalu LNG w Świnoujściu nowy kierunek współpracy energetycznej przez Polskę z USA”.

Źródło: kresy.pl, pch24.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Według Schulza problemem Europy są rządy Polski i Węgier a nie postępująca islamizacja!

Dobra zmiana w gospodarce! Na koniec roku deficyt budżetu może być niższy nawet o 20 mld zł!