w ,

Republikanie prezentują Mapy Sektora Finansów Publicznych za 2016 rok

Fundacja Republikańska i Partia Republikańska 9 listopada br. w Sejmie zaprezentowały Mapę Wydatków Państwa i Mapę Dochodów Państwa za 2016 rok. Główny wniosek płynący z obu map jest pozytywny: duży przyrost w kategorii „Pomoc społeczna” (do której zalicza się wprowadzony w ubiegłym roku program Rodzina 500+) został zbilansowany poprzez znaczny wzrost dochodów i to mimo braku podwyżek głównych podatków. Niestety, niepokojący jest cały czas ogromny deficyt systemu emerytalno-rentowego i spadek wydatków na obronność.

Fundacja Republikańska już po raz szósty publikuje Mapę Wydatków Państwa i po raz drugi Mapę Dochodów Państwa. Jest to graficzna prezentacja danych liczbowych dotyczących sektora finansów publicznych Polski. Jak wyjaśnił prezes Fundacji Republikańskiej, Marek Wróbel: “Mapy w sposób uporządkowany i przejrzysty prezentują bardzo skomplikowany i rozbudowany sektor finansów publicznych Polski. Jest to jedyny tego rodzaju projekt przeprowadzany regularnie przez organizację pozarządową w naszej ojczyźnie i jednocześnie wizytówka środowiska Republikanów. To manifest troski o dobro wspólne i podmiotowość gospodarczą Polski”.

Z porównania obu map wynika, że całkowity deficyt finansów publicznych wyniósł w 2016 roku 100 miliardów złotych, czyli był o 1 miliard złotych mniejszy niż rok wcześniej. Spadek nastąpił mimo znacznie wyższych wydatków socjalnych, w tym na nowy program Rodzina 500+. Razem z innymi wydatkami ze swojej kategorii spowodował on wzrost wydatków na pomoc społeczną o 23 miliardy złotych, czyli aż o 50%! Jest niewątpliwym sukcesem rządzących, że tak istotny wzrost wydatków udało się sfinansować bez konieczności podnoszenia głównych podatków – stawki VAT, PIT, ZUS, NFZ, CIT i akcyzy zostały bowiem na niezmienionym poziomie.

Największy wydatek państwa w minionym roku stanowiły niezmiennie “Renty i emerytury”. Jak zauważyła poseł Małgorzata Janowska (Partia Republikańska): “Koszty finansowania tych świadczeń wzrosły w 2016 roku o kolejne 6 miliardów złotych i urosły do kolosalnego rozmiaru 242 mld zł. Pozycja ta jest aż trzykrotnie większa od “Zdrowia” – drugiej z kolei pozycji”. Jednocześnie wpływy z ZUS i KRUS to zaledwie 162 mld zł, co daje deficyt w wysokości aż 80 mld zł. Poseł Janowska wyciąga z tego wniosek: „Nic dziwnego, że młodzi Polacy nie wierzą w możliwość otrzymania za kilkadziesiąt lat godziwej emerytury. Partia Republikańska dostrzega fikcję tego systemu. Dlatego postulujemy odejście od dzisiejszych, wadliwych rozwiązań. Podążajmy w kierunku gwarantowanej, niedużej emerytury obywatelskiej”.

Na drugim biegunie znalazł się dział “Rolnictwo” ze spadkiem wydatków aż o 31%. Na minusie znalazły się również wydatki na obronę narodową. Jak skomentowała to poseł Anna Maria Siarkowska (Partia Republikańska): “Nie udało się w ubiegłym roku utrzymać wzrostu wydatków na obronę narodową – zmalały one o 2,5 mld zł. Genezę tego spadku dostrzegamy we wstrzymaniu części programów modernizacyjnych i pozyskiwaniu nowego sprzętu. Nie mamy zamiaru polemizować z zasadnością zerwania niektórych kontraktów czy przetargów. Mając jednak na uwadze, jak istotne znaczenie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej ma obronność, wskazujemy na konieczność konsekwentnego dozbrajania naszej armii”.

Jak zauważył na koniec konferencji dyrektor operacyjny Fundacji Republikańskiej, Radosław Żydok, finanse publiczne to skomplikowana i nieprzystępna materia. Powoduje to, że kontrola władzy jest trudna i większą rolę od chłodnych analiz grają emocje. „Dlatego właśnie co roku wydajemy Mapy Wydatków i Dochodów. Uważamy, że obywatele potrzebują łatwych w użyciu narzędzi do lepszego rozliczania rządzących z tego, jak wydają nasze pieniądze. Mamy nadzieję, że nasze mapy będą właśnie takim narzędziem – przenoszącym debatę publiczną na bardziej merytoryczny poziom”.

Zdjęcia z konferencji dostępne są na fanpage’u Fundacji Republikańskiej (zezwalamy na ich wykorzystywanie w artykułach prasowych).

Mapy w wersji elektronicznej wraz z komentarzem eksperckim dostępne są za darmo na stronach:
Mapa Wydatków Państwa: mapawydatkow.pl
Mapa Dochodów Państwa: mapadochodow.pl

Ponadto wydrukowane mapy można zamówić w sklepie Fundacji Republikańskiej: skleprepublikanski.pl.

W przypadku pytań proszę o kontakt:

Radosław Żydok
[email protected]fundacjarepublikanska.org
tel. 698 124 258

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Piotr Duda dla “Naszego Dziennika”: Nie odpuścimy niedziel. Czujemy się w tej kwestii oszukani

Rafał Ziemkiewicz: “Decyzje, jakie podjął ostatnio Paweł Kukiz oznaczają ruinę pewnych nadziei, które z nim wiązałem.”