Rocznica śmierci gen. Władysława Andersa i marszałka Józefa Piłsudskiego! - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 26 maja, 2020

Rocznica śmierci gen. Władysława Andersa i marszałka Józefa Piłsudskiego!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

W czwartek przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się główne uroczystości  upamiętniające 81. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 46. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa.

– Bez roku 1920, bez wspaniałego czynu Józefa Piłsudskiego, bez tego wszystkiego, co zawierało się w wojnie obronnej nie byłoby Polski niepodległej. Bez tego nie stalibyśmy tutaj. Bez tego nie byłoby szansy na odbudowę Polski silnej i wielkiej. Bo trafnie powiedziano: Polska albo będzie silna albo nie będzie jej wcale  – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Minister zaznaczył w swoim wystąpieniu, że dbanie o Polskę, jej suwerenność, o testament dwóch wspominanych dziś Polaków to najważniejszy obowiązek każdego z nas.  – Dzisiaj trzeba pochylić się szczególnie nad dniem codziennym, nad świadectwem wielkości i małości czasów dzisiejszych. Czy rzeczywiście czynimy wszyscy dostateczny wysiłek by tę niepodległość ocalić, by ją odbudować, by armia polska naprawdę była w stanie obronić nasze granice. (…)  To jest pytanie, które stoi przed wszystkimi – przed rządzącymi i przed każdym Polakiem – dodał na zakończenie wystąpienia szef MON.

– Łączy dziś nas pamięć o marszałku Józefie Piłsudskim i generale Władysławie Andersie. Łączy nas pamięć o tych dwóch wielkich wodzach wojska polskiego i narodu polskiego.  O marszałku Józefie Piłsudskim i jego życiu najpełniej i najpiękniej powiedział prezydent Ignacy Mościcki podczas uroczystości pogrzebowych. Ujął jego życiorys w jedno zdanie.  „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek.” Jego śladem podążali nie tylko legioniści. Podążał naród i jego następcy. Także ci, którzy 72 lata temu na rozkaz gen. Andersa poszli szturmować Monte Cassino. Bo w tych słowach – „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” – zawiera się także przesłanie dla każdego z nas. Bo każdy z nas musi dawać Rzeczypospolitej wolność, granice, moc i szacunek – powiedział podczas uroczystości p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Uroczystości na placu marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyła ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W uroczystościach uczestniczyła minister Anna Maria Anders, córka generała W. Andersa. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Obecni byli także kombatanci i harcerze. Bardzo licznie zgromadziła się młodzież skupiona w organizacjach proobronnych oraz młodzież ze szkół, których patronem jest marszałek Józef Piłsudski.

Za: mon.gov.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,234FaniLubię
17,868ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy