– Program „Mieszkanie+” staje się faktem. To jest oferta, którą kierujemy do polskich rodzin, do młodych ludzi, do średniej klasy, do wszystkich, którzy chcą mieć własne mieszkanie, potrzebują tego mieszkania, by myśleć o przyszłości swojej rodziny – powiedziała Premier Beata Szydło w Katowicach. Realizacja programu rusza pilotażowo w 17 miastach. W najbliższym czasie powstać ma 6 tys. mieszkań.
W konferencji wzięli udział także Wicepremier oraz Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki oraz Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk.
– Program jest pomyślany tak, żeby współpracować z samorządami przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, realizować w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko budowę mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny – powiedziała Premier Szydło.
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą inwestować, tym, którzy chcą realizować swoje marzenia. My pomagamy w realizacji tych marzeń, ale też wiemy doskonale, że sami tego nie jesteśmy w stanie zrobić, dlatego mamy wiarygodnych partnerów. To są samorządowcy sprawdzeni w działaniu, w skutecznym działaniu – podkreśliła szefowa polskiego rządu.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że „Mieszkanie+” jest jednocześnie „działaniem związanym z rozwojem gospodarczym i stymuluje do rozwoju branżę budowlaną, konstrukcyjną, architektoniczną, materiałów budowlanych, czyli kilkanaście procent polskiego PKB, które dzięki temu programowi ma szansę mieć dużo wyższy wzrost.” – Z drugiej strony jest to program, który ma służyć społeczeństwu – dodał.
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował, że obecnie w Polsce deficyt mieszkaniowy wynosi 890 tys. mieszkań.
– Tylu mieszkań w ocenach statystycznych brakuje. Z kolei 120 tys. mieszkań jest niezasiedlonych. Dzieje się tak dlatego, gdyż 40 proc. polskiego społeczeństwa nie spełnia kryteriów i warunków, aby uzyskać kredyt i zakupić mieszkanie. Z drugiej strony ich dochody wykluczają ich ze starania o mieszkanie komunalne – zaznaczył Adamczyk.
– Narodowy Program Mieszkaniowy dedykujemy w pierwszej kolejności tym wszystkim, którzy dzisiaj mają problem z własnym mieszkaniem, którzy dzisiaj marzą o mieszkaniu – dodał szef resortu budownictwa.
https://www.youtube.com/watch?v=2JxGiFTKzbc
17 miast w pilotażu programu Mieszkanie Plus
Pilotaż programu „Mieszkanie plus”, uruchamiany w środę, dotyczy:
- Katowic (woj. śląskie),
- Tychów (woj. śląskie),
- Trzebini (woj. małopolskie),
- Skawiny (woj. małopolskie),
- Gliwic (woj. śląskie),
- Wałbrzycha (woj. dolnośląskie),
- Chorzowa (woj. śląskie),
- Poznania (woj. wielkopolskie),
- Kobyłki (woj. mazowieckie),
- Nowej Dęby (woj. podkarpackie),
- Stalowej Woli (woj. podkarpackie),
- Radomia (woj. mazowieckie)
- Wrześni (woj. wielkopolskie)
- Białej Podlaskiej (woj. lubelskie),
- Pelplina (woj. pomorskie),
- Starogardu Gdańskiego (woj. pomorskie),
- Dębicy (woj. podkarpackie).
-
Program Mieszkanie Plus opiera się na 3 filarach:
- mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy),
- wsparciu budownictwa społecznego,
- wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych.
Za: pis.org.pl/, premier.gov.pl/