Rządy Platformy #1 - Inicjatywy Obywatelskie - 7,5 miliona zmielonych Polaków - PrawicowyInternet.pl
środa, 3 czerwca, 2020

Rządy Platformy #1 – Inicjatywy Obywatelskie – 7,5 miliona zmielonych Polaków

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

Platforma Obywatelska w ciągu dwóch kadencji “zmieliła” głosy ponad 7,5 milionów Polaków w sprawach, których naród chciał zabrać głos i wyrazić swoje zdanie. Antyobywatelskość Platformy jest porównywalna do stosunku do obywateli w Rosji czy na Białorusi – gdzie obywatel ma wiernie służyć i się nie odzywać, nie narzekać, cieszyć się z michy ryżu i gwiazd tańczących na lodzie w TV.

Rządy Platformy #1 – Inicjatywy Obywatelskie – 7,5 miliona zmielonych Polaków

Ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990620688

Czym są obywatelskie inicjatywy ustawodawcza i inicjatywa referendalna?

Inicjatywa ustawodawcza to jeden z elementów demokracji przedstawicielskiej. W bardzo dużym skrócie: dzięki inicjatywie ustawodawczej możliwe jest współrządzenie państwem przez obywateli, tworzenie przez nich prawa oraz zgłaszanie rządzącym realnych potrzeb i problemów życia publicznego. Obywatele za pomocą podpisów pod projektem ustawy mogą wnieść do Marszałka Sejmu projekt ustawy regulującej kwestie dla nich istotne, jedynym ograniczeniem w tej materii jest Konstytucja, która mówi, że inicjatywa ustawodawcza nie dotyczy projektu ustawy budżetowej i projektu ustawy o zmianie Konstytucji. Śmieszny jest fakt, że naród będący suwerenem nie może we własnym państwie samodzielnie zmienić ustawy zasadniczej…

Drugą inicjatywą jaką mogą podjąć obywatele to inicjatywa w sprawie ogólnokrajowego referendum, które nie ma charakteru bezwzględnie wiążącego. Co oznacza, iż Sejm może nie przychylić się do niego i nie podjąć uchwały o zarządzeniu referendum. Musi go jednak rozpatrzyć, jednak ustawa nie wspomina o tym w jakim terminie musi to uczynić… aby je wnieść należy zebrać minimym pół miliona podpisów obywateli.

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=_an_QfL-HJI[/youtube]

Procedura Inicjatywy Ustawodawczej

Artykuł 118 Konstytucji mówi nam o tym że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Cały tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Aby od początku do końca przeprowadzić cały ten proces potrzebna jest cała masa pracy i pieniędzy oraz pokonywania kolejnych kłód rzucanych przez państwo. (muszą być spełnione ścisłe wymogi formalne, projekt jest całkowicie finansowy przez pomysłodawców i obywateli,

Cała procedura jest szczegółowo opisana w ustawie a nakreślę w bardzo skróconej wersji jak wygląda procedura inicjatywy ustawodawczej:

1. Musimy zebrać 15 osób wchodzących w skład komitetu inicjatywy ustawodawczej;

2. Następnie zbieramy 1000 podpisów i pełnomocnik komitetu zawiadamia marszałka sejmu o jego utworzeniu, który może projekt przyjąć albo odesłać do uzupełnienia braków formalnych;

3. Jeśli marszałek przyjął projekt mamy tylko 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów – jeśli tego nie zrobimy postępowanie się kończy;

4. Jeśli jednak uda nam się zebrać wymagane podpisy a Marszałek nie ma do czego się przyczepić to kieruje projekt do I czytania, które ma mieć miejsce w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu. I tutaj najczęściej kończy się obywatelskość Platformy z nazwy Obywatelskiej – która deklarowała się jako partia sprzyjająca rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego… Będąc zwykłym człowiekiem, niezwiązanym z żadnymi partiami – musimy przez trzy miesiące (to jest około 90 dni) zebrać podpisy od stu tysięcy osób, chore? bardzo. Warto podkreślić, ze podpis zawiera w sobie między innymi numer PESEL i adres zamieszkania – dane, które ludzie boją się podawać aby nie zostały wykorzystane w nieuczciwych celach. Dużo prostsze i tańsze byłoby np. możliwość złożenia podpisu przez Internet…

Ze strony władz nie mamy przy inicjatywie ustawodawczej żadnej pomocy – ani prawnej – ani finansowej – za to jako zwykli ludzie musimy stworzyć dokument, który będzie rygorystycznie oceniany przez legislatorów w sejmie… jeśli to wszystko przebrniemy co nas czeka? olanie.

Od 1999 roku, czyli od czasu kiedy weszła w życie ustawa o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej utworzono ponad 120 komitetów ale mniej niż połowie udało się wnieść skutecznie swój projekt pod obrady Sejmu a jedynie kilkanaście zgłoszonych przez nie ustaw zostało uchwalonych przez Sejm, z czego większość w innej niż pierwotna formie… aż się chce przytoczyć słowa z piosenki Kazika… “cała Wasza ciężka praca, wszystko było ch*** warte”

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=QCGtfx595Ug[/youtube]

Platforma się mieli

Warto przypomnieć w tym momencie inicjatywę Platformy Obywatelskiej z czasów kiedy jeszcze ludzie nie wiedzieli czym jest owa partia… Referendum 4xTAK czyli zniesienie immunitetu posłów, likwidacja senatu, zmniejszenie liczby posłów i wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Inicjatywa Platformy Obywatelskiej przed wyborami 2005.
Zebrano 750 tys. podpisów. Głosy zostały zmielone i spalone. Sprawa nigdy nie weszła na wokandę. Wtedy właśnie do polskiej polityki wkroczył Paweł Kukiz – otworzył stronę pod nazwą Zmieleni.pl. A tak się o całej sprawie wypowiada jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej – dzisiaj popierający niby nową partię “Nowoczesna.pl”…

Zmielona

Obywatelskie inicjatywy zmielone przez Platformę

1. Obywatelski projekt ustawy ws. sześciolatków w szkołach
Trzy projekty podpisane łącznie przez 1 milion 600 tys. osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

2. Obywatelski projekt ustawy o Referendum w sprawie Lasów Państwowych.

Podpisany przez 2 miliony 500 tysięcy osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

3. Obywatelski projekt ustawy o Referendum dot. wieku emerytalnego.

Podpisany przez 1 milion 500 tysięcy osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

Około 234 posłów zadecydowało za 2,5 mln obywateli. Według sondaży 87 proc. polskiego społeczeństwa było przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, a 74 proc. za referendum w tej sprawie. Oni traktują nas jak bydło wyborcze. Raz na 4 lata mamy przyjść, zagłosować i tyle. Przed wyborami premier Tusk mówi: zdajmy się na obywateli, na ich mądrość, oni wiedzą na kogo i jak mają głosować. A co widzimy po wyborach? Na przykład przy okazji debaty referendalnej w wieku 67: wy chcecie o czymś decydować? Wy się na niczym nie znacie. To my będziemy decydować za was, do ilu lat będziecie pracować, itd. To jest populizm – powiedział Piotr Duda.

4. Obywatelski projekt ustawy o Referendum edukacyjnym „Ratuj maluchy”.

Podpisany przez ponad 900 tys. osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

Projekt znosił obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracał rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę.

5. Obywatelski projekt ustawy ws. aborcji.

Podpisany przez 600 tys. osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

6. Obywatelski projekt ustawy „Stop pedofilii”. 

Podpisany przez 250 tysięcy osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

7. Obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt. 

Podpisany przez 224 tysiące osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

8. Obywatelski projekt ustawy zakazującej prywatyzacji Lotosu. 

Podpisany przez 150 tysięcy osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

A zatem powiedzmy tylko, że Obywatelska Platforma zmieliła głosy prawie 7 milionów Polaków – pomyśl o tym oddając głos w wyborach parlamentarnych.

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,155FaniLubię
17,874ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

To Prezydent Litwy modlący się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze...

0
"Dzisiaj modlę się za ofiary Smoleńska i Katynia. Nasze myśli są z Prezydentem RP i jego Narodem! Nie pozwolimy na zakłamywanie historii . #NeverForget"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy