w ,

Rządy Platformy #1 – Inicjatywy Obywatelskie – 7,5 miliona zmielonych Polaków

Platforma Obywatelska w ciągu dwóch kadencji “zmieliła” głosy ponad 7,5 milionów Polaków w sprawach, których naród chciał zabrać głos i wyrazić swoje zdanie. Antyobywatelskość Platformy jest porównywalna do stosunku do obywateli w Rosji czy na Białorusi – gdzie obywatel ma wiernie służyć i się nie odzywać, nie narzekać, cieszyć się z michy ryżu i gwiazd tańczących na lodzie w TV.

Rządy Platformy #1 – Inicjatywy Obywatelskie – 7,5 miliona zmielonych Polaków

Ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990620688

Czym są obywatelskie inicjatywy ustawodawcza i inicjatywa referendalna?

Inicjatywa ustawodawcza to jeden z elementów demokracji przedstawicielskiej. W bardzo dużym skrócie: dzięki inicjatywie ustawodawczej możliwe jest współrządzenie państwem przez obywateli, tworzenie przez nich prawa oraz zgłaszanie rządzącym realnych potrzeb i problemów życia publicznego. Obywatele za pomocą podpisów pod projektem ustawy mogą wnieść do Marszałka Sejmu projekt ustawy regulującej kwestie dla nich istotne, jedynym ograniczeniem w tej materii jest Konstytucja, która mówi, że inicjatywa ustawodawcza nie dotyczy projektu ustawy budżetowej i projektu ustawy o zmianie Konstytucji. Śmieszny jest fakt, że naród będący suwerenem nie może we własnym państwie samodzielnie zmienić ustawy zasadniczej…

Drugą inicjatywą jaką mogą podjąć obywatele to inicjatywa w sprawie ogólnokrajowego referendum, które nie ma charakteru bezwzględnie wiążącego. Co oznacza, iż Sejm może nie przychylić się do niego i nie podjąć uchwały o zarządzeniu referendum. Musi go jednak rozpatrzyć, jednak ustawa nie wspomina o tym w jakim terminie musi to uczynić… aby je wnieść należy zebrać minimym pół miliona podpisów obywateli.

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=_an_QfL-HJI[/youtube]

Procedura Inicjatywy Ustawodawczej

Artykuł 118 Konstytucji mówi nam o tym że inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Cały tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Aby od początku do końca przeprowadzić cały ten proces potrzebna jest cała masa pracy i pieniędzy oraz pokonywania kolejnych kłód rzucanych przez państwo. (muszą być spełnione ścisłe wymogi formalne, projekt jest całkowicie finansowy przez pomysłodawców i obywateli,

Cała procedura jest szczegółowo opisana w ustawie a nakreślę w bardzo skróconej wersji jak wygląda procedura inicjatywy ustawodawczej:

1. Musimy zebrać 15 osób wchodzących w skład komitetu inicjatywy ustawodawczej;

2. Następnie zbieramy 1000 podpisów i pełnomocnik komitetu zawiadamia marszałka sejmu o jego utworzeniu, który może projekt przyjąć albo odesłać do uzupełnienia braków formalnych;

3. Jeśli marszałek przyjął projekt mamy tylko 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów – jeśli tego nie zrobimy postępowanie się kończy;

4. Jeśli jednak uda nam się zebrać wymagane podpisy a Marszałek nie ma do czego się przyczepić to kieruje projekt do I czytania, które ma mieć miejsce w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu. I tutaj najczęściej kończy się obywatelskość Platformy z nazwy Obywatelskiej – która deklarowała się jako partia sprzyjająca rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego… Będąc zwykłym człowiekiem, niezwiązanym z żadnymi partiami – musimy przez trzy miesiące (to jest około 90 dni) zebrać podpisy od stu tysięcy osób, chore? bardzo. Warto podkreślić, ze podpis zawiera w sobie między innymi numer PESEL i adres zamieszkania – dane, które ludzie boją się podawać aby nie zostały wykorzystane w nieuczciwych celach. Dużo prostsze i tańsze byłoby np. możliwość złożenia podpisu przez Internet…

Ze strony władz nie mamy przy inicjatywie ustawodawczej żadnej pomocy – ani prawnej – ani finansowej – za to jako zwykli ludzie musimy stworzyć dokument, który będzie rygorystycznie oceniany przez legislatorów w sejmie… jeśli to wszystko przebrniemy co nas czeka? olanie.

Od 1999 roku, czyli od czasu kiedy weszła w życie ustawa o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej utworzono ponad 120 komitetów ale mniej niż połowie udało się wnieść skutecznie swój projekt pod obrady Sejmu a jedynie kilkanaście zgłoszonych przez nie ustaw zostało uchwalonych przez Sejm, z czego większość w innej niż pierwotna formie… aż się chce przytoczyć słowa z piosenki Kazika… “cała Wasza ciężka praca, wszystko było ch*** warte”

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=QCGtfx595Ug[/youtube]

Platforma się mieli

Warto przypomnieć w tym momencie inicjatywę Platformy Obywatelskiej z czasów kiedy jeszcze ludzie nie wiedzieli czym jest owa partia… Referendum 4xTAK czyli zniesienie immunitetu posłów, likwidacja senatu, zmniejszenie liczby posłów i wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Inicjatywa Platformy Obywatelskiej przed wyborami 2005.
Zebrano 750 tys. podpisów. Głosy zostały zmielone i spalone. Sprawa nigdy nie weszła na wokandę. Wtedy właśnie do polskiej polityki wkroczył Paweł Kukiz – otworzył stronę pod nazwą Zmieleni.pl. A tak się o całej sprawie wypowiada jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej – dzisiaj popierający niby nową partię “Nowoczesna.pl”…

Zmielona

Obywatelskie inicjatywy zmielone przez Platformę

1. Obywatelski projekt ustawy ws. sześciolatków w szkołach
Trzy projekty podpisane łącznie przez 1 milion 600 tys. osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

2. Obywatelski projekt ustawy o Referendum w sprawie Lasów Państwowych.

Podpisany przez 2 miliony 500 tysięcy osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

3. Obywatelski projekt ustawy o Referendum dot. wieku emerytalnego.

Podpisany przez 1 milion 500 tysięcy osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

Około 234 posłów zadecydowało za 2,5 mln obywateli. Według sondaży 87 proc. polskiego społeczeństwa było przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, a 74 proc. za referendum w tej sprawie. Oni traktują nas jak bydło wyborcze. Raz na 4 lata mamy przyjść, zagłosować i tyle. Przed wyborami premier Tusk mówi: zdajmy się na obywateli, na ich mądrość, oni wiedzą na kogo i jak mają głosować. A co widzimy po wyborach? Na przykład przy okazji debaty referendalnej w wieku 67: wy chcecie o czymś decydować? Wy się na niczym nie znacie. To my będziemy decydować za was, do ilu lat będziecie pracować, itd. To jest populizm – powiedział Piotr Duda.

4. Obywatelski projekt ustawy o Referendum edukacyjnym „Ratuj maluchy”.

Podpisany przez ponad 900 tys. osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

Projekt znosił obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracał rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę.

5. Obywatelski projekt ustawy ws. aborcji.

Podpisany przez 600 tys. osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

6. Obywatelski projekt ustawy „Stop pedofilii”. 

Podpisany przez 250 tysięcy osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

7. Obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt. 

Podpisany przez 224 tysiące osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

8. Obywatelski projekt ustawy zakazującej prywatyzacji Lotosu. 

Podpisany przez 150 tysięcy osób
Odrzucony w pierwszym czytaniu

A zatem powiedzmy tylko, że Obywatelska Platforma zmieliła głosy prawie 7 milionów Polaków – pomyśl o tym oddając głos w wyborach parlamentarnych.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Platforma Obywatelska zatrudnia 50 trolli internetowych! Serio…

Niesprzedane jedzenie dla organizacji charytatywnych!