w ,

Sąd Najwyższy: Wybory prezydenckie są ważne

Andrzej Duda został wybrany prezydentem ponad 10 milionami głosów. Z wynikiem tym nie zgadzały się pewne środowiska, składając 5 847 protestów wyborczych. Była to największa ilość protestów od 25 lat.

W poniedziałek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zatwierdziła ważność wyborów prezydenckich.

Sąd Najwyższy (…) stwierdza ważność wyboru Andrzeja Sebastiana Dudy na prezydenta RP dokonanego 12 lipca 2020 r. (…) wziął pod uwagę wszystkie okoliczności, także te, które nie były przedmiotem protestu wyborczego.

Jeden z protestów wyborczych wpłynął min. z komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Został on jednak odrzucony w sobotę. Rzecznik SN – Aleksander Stępkowski – poinformował o tym, iż protest komitetu Rafała Trzaskowskiego wykraczał poza określony przedmiot i granice przedstawione w Kodeksie wyborczym. Ponadto protest ten nie miał poparcia w materiale dowodowym, w związku z czym sprawie nie nadano dalszego biegu.

Decyzja podjęta przez Sąd Najwyższy jest efektem niestwierdzenia naruszenia prawa wyborczego, w takim stopniu by miało ono wpływ na wynik wyborów.
Ważność wyborów prezydenckich zostaje uznana na mocy uchwały Sądu Najwyższego, maksymalnie w ciągu 21 dni od podania wyniku wyborów dla opinii publicznej. Decyzja zostaje podjęta po rozpatrzeniu ewentualnych protestów wyborczych.

Frekwencja II tury wyborów prezydenckich wynosiła 68,18%. Z tego 51,03% głosów uzyskał urzędujący Prezydent Andrzej Duda. Jego oponent uzyskał wynik 48,97%. Tak zbliżone wyniki są tylko dowodem na to, że dzień wyborów był prawdziwym świętem wszystkich Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Polacy oburzeni zuchwałością LGBT

Ziobro i Szydło razem przeciwko zmianom w Programie 500+ “Nie idźmy tą drogą!”