Za: wikimedia
w , ,

Sejm większością głosów przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny!

W głosowaniach Izba uchwaliła nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obniża wiek emerytalny do tego sprzed reformy, która wydłużyła i zrównała do 67. roku życia wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosić 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą zarówno osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym (ZUS), jak i rolników (KRUS).

Nowelizacja likwiduje emerytury częściowe, które miały łagodzić podwyższenie wieku emerytalnego. Aktualnie przysługują one kobietom mającym 62 lata i 35 lat stażu pracy oraz mężczyznom w wieku 65 lat z 40-letnim stażem pracy. Osoby korzystające z tej możliwości otrzymują połowę świadczenia emerytalnego, które pobierałyby przechodząc na emeryturę w wieku 67 lat. Nowelizacja zawiera przepis przejściowy związany z likwidacją emerytur częściowych. Przywraca też rozwiązanie, zgodnie z którym objęcie ubezpieczonego gwarancją otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego będzie uzależnione od osiągnięcia 20 lat okresu składkowego dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Nowelizacja m.in. przywraca także zasadę przechodzenia sędziego (prokuratora) w stan spoczynku wraz z osiągnięciem 65 lat – zachowana zostanie możliwość wcześniejszego zakończenia pracy (przy 55 latach u kobiety i 60 latach u mężczyzny), ale pod warunkiem 25-letniego okresu pracy w przypadku kobiet i 30-letniego u mężczyzn. Warunek ten musi być spełniony do 31 grudnia 2017 r. Nowelizacja trafi teraz do rozpatrzenia w Senacie.

https://www.youtube.com/watch?v=IYSnlwdPBro&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=iIQzpXa5qD0&feature=youtu.be

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Imigranci pobili młodą Polkę w Wiedniu! Złamali jej żuchwę! [WIDEO]

Kaczyński: Obecność Donalda Tuska, który może stać się przedmiotem zarzutów karnych, UE nie wzmocni