Skok Polski w rankingu innowacyjności! To najlepsza pozycja w historii i awans aż o 5 miejsc od zeszłego roku! - PrawicowyInternet.pl
wtorek, 26 maja, 2020

Skok Polski w rankingu innowacyjności! To najlepsza pozycja w historii i awans aż o 5 miejsc od zeszłego roku!

on

- Reklama-
- Reklama -
- Reklama -

W najpopularniejszym rankingu innowacyjności przygotowywanym przez Światowe Forum Ekonomiczne Polska jest 36. To nasza najlepsza pozycja w historii i awans aż o 5 miejsc od zeszłego roku. Teraz jednak bardziej niż kiedykolwiek będzie nas hamował brak kapitału społecznego.

W tym roku w rankingu innowacyjności szczególnie mocno zarysował się paradoks – jak kraj tak wykształconych ludzi może być tak mało innowacyjny. Owszem z innowacyjnością jest coraz lepiej i stąd awans, ale jeszcze przez lata pozostanie ona naszym największym wyzwaniem. Wyjaśnieniem jest to, że wykształcenie jest kapitałem indywidualnym, a innowacyjność społecznym, z którym u nas krucho.

– Polska nie będzie w tym rankingu dużo wyżej z takim poziomem kapitału społecznego jak teraz. W tej kategorii najgorsze kraje na świecie mają zero punktów, najlepsze 100, a my z około 20 punktami jesteśmy blisko dna. Bez zmiany tego stanu rzeczy nie wyjdą nam żadne innowacje. Możemy mieć góry kapitału, ale nie będziemy mieli innowatorów – wyjaśnia dr Piotr Boguszewski z Instytutu Ekonomicznego NBP, odpowiadający za polską cześć raportu.

– Ta zmiana powinna zacząć się dziś, ale może trwać kilkanaście lat. Współpracy i dzielenia się wiedzą należy bowiem uczyć na każdym etapie edukacji od szkoły podstawowej aż po pisanie pracy habilitacyjnej, gdzie drugie nazwisko w polu Autor wciąż bardziej przeszkadza niż pomaga. Równolegle powinien jednak trwać proces przechodzenia do bardziej innowacyjnej gospodarki, tak aby ci uczniowie już jako dorośli nie musieli uczestniczyć w wyścigu po najprostsze stanowiska, ale przybyło lepszych miejsc pracy, które współpracy i dzielenia się wiedzą wymagają – dodaje.

Mówiąc inaczej nie można czekać z planem Morawieckiego kilkanaście lat na poprawę edukacji, ale trzeba go wdrażać teraz, choć efekty z początku mogą nie być imponujące nie tylko przez wspomnianą niechęć do współpracy, ale i niską skłonność do ryzyka oraz za niski w stosunku do aspiracji poziom instytucji.

Sama diagnoza Światowego Forum Ekonomicznego zgadza się jednak z diagnozą wicepremiera. W Polsce rzeczywiście dominuje konkurencyjność kosztowa przy słabej pozycji w łańcuchu wartości i słabej kontroli nad dystrybucją na globalnym rynku. Każda próba zmiany tego stanu rzeczy na pewno zwraca uwagę inwestorów, a omawiany ranking oparty jest na ankietach wypełnianych przez 14 tys. członków rad nadzorczych i zarządów przedsiębiorstw w 138 krajach.

– W Polsce ankiety do raportu były zbierane w marcu i kwietniu 2016 roku, więc już po ogłoszeniu planu Morawieckiego, choć jeszcze bez szczegółów. Myślę jednak, że samo przychylniejsze nastawienie państwa do innowacji mogło odegrać rolę w tegorocznym awansie – ocenia dr Piotr Boguszewski.

Awans aż o pięć miejsc poza powoli rosnącymi wskaźnikami innowacyjności można też tłumaczyć poprawą oceny infrastruktury. Z drugiej strony zanotowaliśmy historycznie najniższe oceny efektywności rynku pracy. To właśnie bariery prawa pracy wraz z przepisami podatkowymi wypomina się nam w każdej edycji rankingu jako pierwsze. Kolejne miejsca zajmują: niestabilność polityki gospodarczej, nadmierny fiskalizm, nieefektywna administracja publiczna, kwalifikacje pracowników i dostęp do finansowania. Zła infrastruktura pojawiła się w tym roku dopiero na ósmym miejscu, a w ostatnich latach była wyżej – na szóstym.

Ostatecznie jednak gdy popatrzeć na to w kategoriach sportowych sukces jest. Poprawa drugi rok z rzędu i tym razem aż o pięć pozycji zbliża nas do liderów krajów postkomunistycznych – Polska jest w tym roku na 36 miejscu, Czechy na 31, a Estonia na 30. To nasz najlepszy wynik w historii, najgorsze miejsce – 53 mieliśmy w 2008 roku.

Wciąż jednak około 40 krajów jest od nas stale lepszych, przy czym pierwsza 10 jest grupą w miarę stałą i lepszą od wszystkich. Szwajcaria jest pierwsza od 2009 roku, a Singapur drugi od 2011 roku. W tym roku trzecie są Stany Zjednoczone, czwarta Holandia, piąte Niemcy, szósta Szwecja, siódma Wielka Brytania (ankiety odbyły się przed Brexitem), ósma Japonia, dziewiąty Hongkong, a dziesiąta Finlandia, która jeszcze w 2013 roku była trzecia. Wygląda więc na to, że innowacyjność jest czymś o co należy dbać nieustannie.

Autor: Marek Pielach, obserwatorfinansowy.pl

Komentarze:

komentarzy

- Reklama -
Konserwatywny blog informacyjny. Główne zasady: weryfikujemy udostępniane wiadomości, zawsze jesteśmy po stronie polskiej racji stanu, obnażamy zagrożenia, które czyhają na naszą Ojczyznę. Zapraszamy do współpracy!
135,233FaniLubię
17,864ObserwującyObserwuj
115,000SubskrybującySubskrybuj
Jeśli chcesz wesprzeć finansowo działalność mojego bloga oraz kanału na YouTube, możesz to zrobić poniżej

Musisz przeczytać!

Spurek w jednym chórze z Niemcami i Rosją: “Przekop Mierzei to...

0
"Przekop Mierzei to inwestycja całkowicie zbędna, kosztowna i przede wszystkim szkodliwa dla środowiska. Dlatego wspieram petycję aktywistów/tek, który żądają zaprzestania prac na tym terenie"...
Blog Dariusza Mateckiego

PrawicowyInternet.pl jest moim blogiem, który działa obok kanału na YouTube o tej samej nazwie. Zapraszam Was na mój prywatny fanpage na Facebooku oraz na mojego Twittera.

Komentarze:

komentarzy