Za: TVP
w ,

Sondaż IBRiS: PiS z bezwzględną większością w parlamencie

Prawo i Sprawiedliwość z bezwzględną większością w parlamencie – tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”. Według badań PiS zyskałoby 38 proc. poparcia. Na drugim miejscu znałaby się Platforma Obywatelska z poparciem sięgającym 19 proc., a na trzecim Nowoczesna z 11 proc.

Według sondażu PiS zyskało od poprzedniego badania, przeprowadzonego w listopadzie, 8 punktów procentowych. Dzięki takiemu rezultatowi partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 232 mandaty poselskie (dziś ma 234), co ponownie dawałoby jej samodzielną większość w Sejmie.

Z dwóch największych partii opozycyjnych bezapelacyjnie lepiej na protestach wyszła PO. Jej notowania wzrosły o 5 pkt proc., do 19 proc. Z takim wynikiem ugrupowanie Grzegorza Schetyny mogłoby wprowadzić do parlamentu 104 posłów (wobec 132, których ma obecnie).

Największym przegranym jest Nowoczesna, którą popiera obecnie 11 proc. badanych (spadek aż o 8 pkt proc.). Dałoby to jej 54 mandaty poselskie. Choć to więcej, niż ma dziś (31), to ugrupowanie widzące siebie jako lidera opozycji ma znacznie większe apetyty.

Za: tvpparlament.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0

Polityk Nowoczesnej uważa, że „Naziści, nie Niemcy” tworzyli obozy koncentracyjne!

Brukselscy urzędnicy pomagali dżihadystom dostać się do Europy! Podrabiali dokumenty!